Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Na Żytomierszczyźnie trwają uroczystości obchodów 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Na Żytomierszczyźnie trwają uroczystości obchodów 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

17 listopada święto to zawitało również do Malina. Całe przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki współpracy Stowarzyszenia Polaków w tym mieście (prezes Katarzyna Rudenko) z Kulturalno-Oświatowym Stowarzyszeniem Polaków im. Juliusza Słowackiego w Nowej Borowej (prezes – Anna Bielak).

Uroczystość zaczęła się od Mszy świętej w kościele p.w. Św. Anny, którą poprowadził ksiądz proboszcz Krzysztof Dulęba. Po Liturgii liczna społeczność polska Malina zebrała się w miejskim budynku kultury na koncercie oraz uroczystej Akademii, przewodniczyła której Anna Bielak.

W wykonaniu małych Polaków Malina zabrzmiały wiersze patriotyczne o Polsce. Wzruszającym momentem stało się recytowanie przez panią Lilę Nowicką wiersza autorstwa Jadwigi Jakubowskiej „Jaskółeczka” o miłości i tęsknocie do swej ojczyzny.

Specjalnym prezentem i niespodzianką od Domu Polskiego z Żytomierza okazał się koncert Polskiego Chóru Kameralnego im. Juliusza Zarębskiego pod kierownictwem Jana Krasowskiego. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej części znaleźli się utwory patriotyczne i religijne, następnie chór wykonał popularne polskie pieśni ludowe.

Do zebranych na uroczystościach w Malinie ze słowem powitalnym zwrócili się: zastępca przewodniczącego malińskiej rejonowej Administracji Państwowej – Walerij Marceniuk, zastępca mera miasta – Wasyl Tymoszenko oraz dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu – Irena Perszko. Dodatkowo, swoją obecnością Akademię zaszczycili goście honorowi z Polski: rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Szymonowicza w Zamościu – prof. dr hab. Waldemar Martyn oraz kanclerz – Jerzy Korniluk. Uczelnia ta od lat współpracuje z ośrodkami polskimi w Nowej Borowej i Malinie, udostępniając bezpłatne studia dla dzieci pochodzenia polskiego z Ukrainy.

Ważnym elementem Uroczystości  Niepodległościowych było przyjęcie przez prezes Katarzynę Rudenko nowych członków do szeregów miejscowej polskiej organizacji społecznej.

Część integracyjna spotkania odbywała się w jednej z restauracji Malina z udziałem gości honorowych oraz członków Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Sienkiewicza.

W maju br. Stowarzyszenie w Malinie uroczyście obchodziło swoje 10-lecie aktywnej działalności (chociaż  zarejestrowana organizacja była jeszcze w roku 2002). Funkcję pierwszego prezesa w latach 2002-2004 pełniła Tamara Skrypka. Od 2004 roku na czele Stowarzyszenia stoi pani Katarzyna Rudenko. Malińska organizacja ściśle współpracuje z władzami miasta i rejonu, miejscową parafią i innymi organizacjami polskimi naszego obwodu.

Natalia Michajłowska, bwp

Zdjęcia z festiwalu

{morfeo 454}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *