Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na ulicy Sobornej w Winnicy śpiewano „Barkę”

Na ulicy Sobornej w Winnicy śpiewano „Barkę”

W trzecim tygodniu października szczególnie wspominamy 37. rocznicę pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. W 1978 słynne słowa „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”, wypowiedziane podczas uroczystej inauguracji papieża Polaka, zwiastowały ekumenizm, 100 pielgrzymek do krajów na całym świecie i upadek komunizmu w Polsce i całej Europie Wschodniej.

O Świętym Janie Pawle II nie zapomnieli także w Winnicy. Podczas porannej Mszy w języku polskim, która odbyła się w kościele kapucynów, wierni modlili się do Boga także za wstawiennictwem wielkiego syna polskiej ziemi, urodzonego w Wadowicach, prosząc o pokój na Ukrainie oraz w intencjach własnych. Pod amboną umieszczono portret Świętego Jana Pawła II oraz wiązankę białych i czerwonych kwiatów.

Po Mszy przy pomniku Papieża Polaka, który znajduje się tuż przy kościele na ulicy Sobornej odbyła się skromna uroczystość, uwieńczona złożeniem u jego stóp kwiatów i zapalonych zniczy. O roli, którą odegrał on w życiu kościoła katolickiego, opowiedział honorowy prezes Konfederacji Polaków Podola Jan Glińczewski. Kapucyn Marek razem z wiernymi pomodlił się modlitwą „Ojcze nasz”, kończąc ją słowami „Święty Janie Pawle II, módl się za nami”.

Tradycyjnie nie zapomniano o ulubionej pieśni Karola Wojtyły – „Barce”. W samym sercu historycznej części Winnicy brzmiała ona szczególnie ujmująco, wywołując u starszych pań łzy wzruszenia.

Dni Papieskie w Winnicy obchodzono w bieżącym roku w bardzo skromny sposób. Chociaż w pełnym stopniu też można było określić je mianem „ekumeniczne”. Przez to, że sklep z dewocjonaliami pod kościołem kapucynów był zamknięty, organizatorzy upamiętnienia 37. rocznicy pontyfikatu Papieża Polaka kupili znicze w sklepiku prawosławnym przy dawnym klasztorze dominikanów (obecnie sobór prawosławny). Postać Św. Jana Pawła II jest pozytywnie oceniana przez wiernych wielu wyznań. W wielu miastach na Ukrainie wkrótce pojawią się ulice Jana Pawła II, w większości dużych miast są pomniki Papieża Polaka. W Winnicy jest ich nawet dwa – przy kościele na Sobornej oraz na Tiażyłowie przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Słowo Polskie, 18.10.15 r.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code