Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Na Ukrainę dostarczono amerykańskie radary AN/TPQ-36

Na Ukrainę dostarczono amerykańskie radary AN/TPQ-36

Źródło - unian.uaWojskowe radary, zamontowane na samochodach Humvee drogą powietrzną zostały dostarczone przez stronę amerykańską do Lwowa. Prezydent Poroszenko osobiście był obecny na ceremonii przekazania amerykańskiego sprzętu ukraińskiej armii.

Mobilne radary AN/TPQ-36, które już niedługo znajdą się na wschodzie Ukrainy, są w stanie bardzo precyzyjnie wyznaczać miejsca, skąd strzelają separatyści i przekazywać te dane ukraińskiej artylerii.

Amerykański sprzęt może jednocześnie śledzić za ponad 10 wyrzutniami min lub czołgami przeciwnika. Dane z radarów będą w razie potrzeby przekazywane misji SMM OBWE lub innym międzynarodowym instytucjom na dowód użycia przez terrorystów zabronionej w Mińsku broni.

Z takiego sprzętu korzystają armie USA, Australii, Turcji i Portugalii.

Nieznana jest dokładna ilość AN/TPQ-36, przekazanych Ukrainie. Prezydent Poroszenko podziękował Obamie za pomoc militarną i zaprosił amerykańskich instruktorów w celu nauczenia ukraińskich żołnierzy korzystania z zaawansowanego technicznie sprzętu.

Wartość radarów, przekazanych Ukrainie jest szacowana na ponad 250 mln USD.

Słowo Polskie, 15.11.15 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code