Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na terenach Wschodniego Podola trwają obchody Dni Papieskich

Na terenach Wschodniego Podola trwają obchody Dni Papieskich

W położonych w obwodzie winnickim na Ukrainie Strzyżawce, Woronowicy, Żmeryńce oraz Murafie odbywają się imprezy upamiętniające Papieża Jana Pawła II.

16 października 1978 roku, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, niebędącym Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Ten dzień (16 października) został ustanowiony świętem w Polsce przez Sejm RP 27 lipca 2005 roku w hołdzie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory”.

Głównym organizatorem Dni Papieskich na Podolu jest Konsulat Generalny RP w Winnicy. Okrasą tegorocznych uroczystości są występy warszawskiego Chóru Bazyliki Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela w Warszawie „Cantores Minores”. W składzie chóru jest także potomek rodu Grocholskich, którzy są ściśle związani z Podolem od ponad 250 lat.

Chór „Cantores Minores” wykonuje utwory religijne, patriotyczne oraz tradycyjne ludowe ukraińskie pieśni. Włączenie do repertuaru chóru ukraińskich utworów stało się możliwe dzięki staraniom prababci Henryka Grocholskiego Zofii Grocholskiej z Krasickich. Ona przechowała dla potomków blisku 100 pieśni w języku ukraińskim, wykonowanych na Podolu w czasach, kiedy jej rodzina tu mieszkała. Zbiór tych pieśni został wydany przez Henryka i Maję Grocholskich i zaprezentowany szerokiemu gronu publiczności 18 października bieżącego roku w Winnicy.

Wszystkie koncerty „Cantores Minores” w obwodzie winnickim cieszą się dużą popularnością. W kościołach, gdzie one się odbywają, brakuje wolnych miejsc, każdy utwór jest nagradzany gromkimi brawami.

Po koncercie w kościele Michała Archanioła w Woronowicy 12-osobowa ekipa członków chóru z Warszawy w asyście przedstawicieli KG RP w Winnicy oraz lokalnej społeczności odwiedziła pałac Grocholskich-Możajskich, w którym obecnie funkcjonuje Muzeum Kosmonautyki. Na tzw. „owalnej” Sali chór przekonał się co do jej wspaniałej akustyki, wykonując fragment dobrze znanego Polakom na Podolu utworu „O, mój rozmarynie”.

Redakcja, 21 października 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code