Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Na studia do Zamościa

Na studia do Zamościa

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowicza (PWSZ) w Zamościu powstała w 2005 roku i oferuje studia licencjackie, inżynierskie i podyplomowe. Proponowane kierunki to – filologia angielska, politologia, turystyka i rekreacja, matematyka, mechanika i budowa maszyn. Studenci mogą wybierać jedną z licznych ciekawych specjalności. Ponadto w tym roku planowane jest złożenie w Ministerstwie Edukacji Narodowej wniosków o uruchomienie kolejnych kierunków, tj. logistyki, pedagogiki, finansów i rachunkowości, bezpieczeństwa narodowego.

Studenci zagraniczni, którzy posiadają Kartę Polaka, nie płacą za studia na PWSZ,  ponadto, oni mogą liczyć na ubezpieczenie zdrowotne i otrzymują stypendia na takich samych zasadach, jak  i polscy studenci. Nasza uczelnia jest obecnie jednym z największych ośrodków w Polsce kształcącym osoby pochodzące z Ukrainy. Liczba kandydatów na studia, którzy pochodzą z Ukrainy na tej uczelni ciągle rośnie, i to jest sygnałem, że starania rektoratu, aby stworzyć dobre warunki kształcenia, zostają zauważone i docenione.

Rektor uczelni, prof. dr hab. Waldemar Martyn powierzył opiekę nad studentami, którzy pochodzą z Ukrainy, pani Swietłanie Kubjuk. Ona stara się by zarezerwować dla studentów obcokrajowców jak największą liczbę miejsc w Domu Studenta. Ponadto przed rozpoczęciem studiów, przyszli studenci mogą wziąć udział w obozie językowo-adaptacyjnym. Bariera językowa znika już po pierwszym miesiącu. Środowisko studenckie naprawdę szybko się integruje.

Pan Martyn został zaproszony wraz z kanclerzem uczelni Jerzym Kornilukiem przez Stowarzyszenie Polskie Kulturalno-Oświatowe im. H. Sienkiewicza w Malinie na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski, które odbyły się 18 listopada. Goście z Polski wzięli udział w Mszy św. w kościele św. Anny oraz uroczystej akademii, która odbyła się w rejonowym Domu Kultury. Przedstawiciele PWSZ wracali do domu z naprawdę pozytywnymi wrażeniami. Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu. Nabrali pewności, że Polacy mieszkający na Ukrainie, mogą być dla nich przykładem czym jest Ojczyzna i polska kultura na Kresach.

Podczas pobytu na Ukrainie przedstawiciele PWSZ nawiązali także współpracę z firmami, które będą prowadziły rekrutację do na studia na ich uczelni. Udało im się także nawiązać współpracę  z firmą z przemysłu metalowego na Kijowszczyżnie, w której studenci uczelni z Zamościa, (kierunek mechanika i budowa maszyn) będą mogli odbywać praktyki i staże na Ukrainie. Jest to bardzo ważne dla tych, kto przyjechał do Polski właśnie z tego kraju, by mogli w swoim kraju wykorzystywać zdobytą na studiach wiedzę. Współpraca z tą firmą będzie polegać także na organizowaniu przez PWSZ szkoleń w Polsce dla pracowników firmy. Szkolenia będą dotyczyć m. in. obrabiarek sterowanych numerycznie, do czego uczelnia jest doskonale przygotowana. Dzięki nowoczesnym laboratoriom PWSZ jest w stanie zrealizować wiele wspólnych przedsięwzięć – szkoleń, badań, czy też dotyczących produkcji. Ona jest przygotowana na współpracę w zakresie odnawialnych źródeł energii, paliw, żywności, tworzyw sztucznych, obrabiarek CNC, pojazdów spalinowych, przemysłu metalowego i wielu innych dziedzin. Możliwości jest naprawdę wiele. Laboratoria stworzone w przeciągu ostatnich 3 lat kosztowały blisko 40 mln zł. Nowoczesność dużo kosztuje, ale opłaca się pod względem kształcenia studentów, czy podejmowania współpracy środowisk naukowych z gospodarką.

Szczegóły o tej konkretnej uczelni oraz o rekrutacji na inne można dowiedzieć się, kontaktując z pracownikami „POL-TURu”, dzwoniąc na numer kontaktowy:
(0432)655-055,(096)572-76-66, (093)920-04-59 albo za pomocą poczty elektronicznej poltur.ua@interia.eu . Strona internetowa  www.pol-tur.net

Z rektorem PWSZ, prof. dr hab. Waldemarem Martynem, rozmawiała Ania Szłapak, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code