Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Na rowerze po polskim Żytomierzu

Na rowerze po polskim Żytomierzu

11 października 2014 w Żytomierzu odbył się Rower Quest, gra terenowa, poświęcona promowaniu języka polskiego i historii, promująca także zdrowy tryb życia. 15 młodych rowerzystów, którzy zakwalifikowali się do udziału w zabawie, poznawało tajemnice własnego miasta, związane z wybitnymi Polakami, kiedyś mieszkającymi w Żytomierzu oraz miejscami, związanymi z historią i kulturą tego miasta.

Uczestników Rower Questu podzielono na kilka zespołów. Każdy zespół miał do rozwiązania 11 zadań, także w języku polskim. Polegały one na odnalezieniu obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego, domów, w których mieszkali znani Polacy oraz miejsc, związanych z historią kościoła rzymskokatolickiego na Kresach. Dodatkowy bonus czasowy można było uzyskać, odgadując nazwę fragmentu z kreskówki „Bolek i Lolek” a także rozwiązując rebus, w którym zaszyfrowano nazwę stolicy Polski- Warszawy.

Rowerzyści krążyli pomiędzy Kościołem Św. Jana z Dukli, Katedrą Św. Zofii, Domem Polskim, pomnikiem Jana Pawła II, domem, na którym znajduje się tablica, poświęcona Józefowi Kraszewskiemu, budynkiem, w którym mieszkał powstaniec styczniowy Jarosław Dąbrowski, polskim cmentarzem (mogiła księdza Andrzeja Fedukowycza) i innymi, bliskimi sercu każdego żytomierskiego Polaka miejscami. Po wykonanym zadania uczestnicy musieli wykonać obok odnalezionego obiektu tak zwane „Selfie”, to znaczy własne zdjęcie.

Zwyciężyła drużyna „Monolit”, która wykonała wszystkie zadania i ukończyła grę z wynikiem – 2 godziny i 8 minut. Drugą drużyną, która przez liderów została pokonana jedynie o jedną minutę, finiszowała ekipa „Zwycięstwo”. Jako trzeci przyjechali rowerzyści z drużyny „Piękno”, czwarci – „Wikindzy” i piąci – „Welo-Samocha”.

Dziękuję za interesującą zabawę. Wciągnęła ona nas tak, że na jakiś czas zapomnieliśmy o wszystkim innym. Dziękuję bardzo organizatorom – podzieliła się wrażeniami z Rower Questu Anna Napolska (kapitan drużyny „Monolit”), która po raz pierwszy uczestniczyła w podobnej zabawie.

Zorganizowanie Rower Questu – to bardzo fajny pomysł. Przy okazji zawarłem nowe znajomości i świetnie się bawiłem. Podczas tej gry trzeba było jednocześnie szybko myśleć i kręcić pedałami – opowiada Bogdan Jarmoszyk.

Uczestników i zwycięzców Rower Questu przywitała koordynatorka projektów Fundacji „Edukacja dla Demokracji”, gość z Polski Natalia Kertyczak.

Wszyscy uczestnicy październikowej gry terenowej w Żytomierzu zostali wyróżnieni dyplomami oraz upominkami – filiżankami z emblematem Rower Questu. Zwycięzcy, oprócz filiżanek, w nagrodę otrzymali bardzo dobrej jakości termosy, które przydadzą się im podczas dalszych rowerowych wypadów w teren. Kolejne dwa termosy rozlosowano między uczestnikami za prawidłowe odpowiedzi na pytania organizatorów: „Jak inaczej nazywa się Hymn Polski?” i „Który z krewnych Ignacego Jana Paderewskiego jest pochowany na polskim cmentarzu w Żytomierzu?” Prawidłowych odpowiedzi  („Mazurek Dąbrowskiego” i „Siostra Paderewskiego – Maryja”), udzieliły Anastazja Stasiuk oraz Alina Bilocka.

Organizatorami żytomierskiego Rower Questu było „Zjednoczenie Szlachty Polskiej”, Berdyczowski Oddział Związku Polaków na Ukrainie, Żytomierska Obwodowa Społeczna Organizacja Młodzieżowa „Asocjacja Polaków Ukrainy” oraz wolontariusze z Domu Polskiego.

Żytomierz ma bogatą historyczną przeszłość. Na terytorium naszego obwodu we wszystkich czasach mieszkała możliwie największa ilość polskiej ludności na Ukrainie. Powinniśmy znać swoją historię i odkrywać dla siebie coś nowego – tak organizatorzy gry terenowej komentują ideę zorganizowania Rower Questu w swoim mieście.

W opracowywaniu zadań i przeprowadzeniu zabawy Polakom pomagali doświadczeni „questerzy” Konstantyn Kundicz i Oleksandr Pelych.

Rower Quest odbył się przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach projektu Wakacyjna Szkoła Liderów Polonijnych, Fundacji „Sempre a Frente” oraz „Edukacji dla Demokracji”.

Anna Denysiewicz, Alina Dębicka, 15.10.14 r.

GK

 

Zdjęcia z Rower Questu

{morfeo 653}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code