Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na Podolu trwa upamiętnienie miejsc, związanych z polsko-ukraińskim sojuszem 1920 r.

Na Podolu trwa upamiętnienie miejsc, związanych z polsko-ukraińskim sojuszem 1920 r.

Miejscowy krajoznawca Aleksander i burmistrz Mykoła Majdaniuk (od prawej) przy znaku polsko-ukraińskiego pojednania w LipowcuW połowie sierpnia w Lipowcu ma pojawić się krzyż upamiętniający walkę polsko-ukraińskich wojsk z 1 Konarmią Budionnego.

3 czerwca w Lipowcu odbyło się spotkanie z burmistrzem miasta Mykołą Majdaniukiem i jego zastępcami, poświęcone możliwości postawienia w centrum tego miasta krzyża, upamiętniającego bohaterską śmierć 40 Polaków i Ukraińców, którzy zginęli podczas przerwania linii frontu przez 1 Armię Budionnego na początku czerwca 1920 roku.

Władze tego niewielkiego miasteczka rejonowego, leżącego w obwodzie winnickim, bardzo przychylnie potraktowały pomysł uszanowania pamięci poległych obrońców „Waszej i Naszej Swobody”, burmistrz miasta osobiście oprowadził przedstawiciela organizatorów upamiętnienia (a są nimi – Winnickie Stowarzyszenie „Kresowiacy” i warszawska fundacja „Wolność i Demokracja” przy współpracy z KG RP w Winnicy i obwodowymi władzami) po miejscach, związanych z Polakami. Podczas krótkiej wycieczki można było obejrzeć kościół rzymskokatolicki, miejsce, gdzie znajdował się zamek księcia Ostrogskiego oraz stary polski cmentarz, gdzie, według informacji miejscowych mieszkańców pochowano zabitych polskich żołnierzy.

– To bardzo dobry pomysł, żeby pokazać te pozytywne momenty polsko-ukraińskiej współpracy na przestrzeni wieków. Nad rzeką Sob w 2007 roku odsłoniliśmy znak pojednania Polaków i Ukraińców w miejscu Lipowieckiej Bitwy, która rozegrała się pomiędzy połtawskim i humańskim pułkiem Chmielnickiego a wojskiem koronnym w 1651 roku. Teraz mamy szansę pokazać mieszkańcom, część z których ma także polskie korzenie, że współpraca z Polską nosiła także bardzo konkretny wymiar – militarny – powiedział Mykoła Majdaniuk.

Po przedmiotowej i owocnej rozmowie ustalono, że w połowie czerwca burmistrz Lipowca zwoła społeczność by według obowiązującej procedury przeprowadzić debaty społeczne na temat nowego pomnika i na początku lipca wynieść pytanie wydania pozwolenia na posiedzenie Rady Miasta. Po otrzymaniu pozwolenia znak w postaci ogromnego głazu, uwieńczonego krzyżem, z tablicą w dwóch językach, na zawsze udekoruje plac w pobliżu kościoła katolickiego pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – w samym sercu Lipowca.

Kolejnym etapem byłoby także postawienie krzyża na zniszczonym polskim cmentarzu w Lipowcu, ale ta sprawa wg burmistrza Majdaniuka wymaga konsultacji z cerkwią prawosławną i nie wiadomo, czy uda się uzgodnić ją do sierpnia.

Do miasta Lipowiec z Winnicy prowadzi wspaniała i malownicza droga – praktycznie pozbawiona dziur i nierówności. Odległe od centrum obwodowego  miasteczko może zaoferować wspaniałe widoki, trasy rowerowe, które są budowane z pieniędzy Unii Europejskiej (miasto wygrało grant – 250 tys. Euro na rozwój turystyki rowerowej) oraz kontakt ze wspaniałymi ludźmi, zamieszkującymi go.

Władze Lipowca zgodziły się na współfinansowanie realizacji projektu z postawienia pamiętnego znaku, poświęconego polsko-ukraińskiemu sojuszowi. Burmistrz od razu zaoferował ogromny głaz, który może służyć podstawą dla krzyża i obiecał, że organizuje transport i dźwig, potrzebne dla przetransportowania tego kamienia pod kościół lipowiecki.

Słowo Polskie, 03.06.15 r.

 

Kościół w Lipowcu w pobliżu którego ma stanąć znak pamięci o zabitych polskich i ukraińskich żołnierzach w walce z 1 Konarmią Budionnego

 

Stary polski cmentarz, na którym leżą prochy blisko 40 zabitych w czerwcu 1920 r. żołnierzy WP

 

Historyk i krajoznawca Aleksandra pokazuje miejsce, gdzie w 1651 roku rozegrała się Lipowiecka Bitwa

 

Typowe podolskie chatki w Lipowcu

 

Droga z Winnicy do Lipowca cieszy równą nawierzchnią i malowniczymi widokami

 

Kamień, który według burmistrza Majdaniuka może posłużyć podłożem dla krzyża

 

W lewym rogu ogrodzenia zostanie wyznaczone miejsce pod krzyż

 

Rzeka Sob. Po prawej znajdował się zamek Konstantego Ostrogskiego


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code