Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Na mszę po polsku w Nesebyrze

Na mszę po polsku w Nesebyrze

Na mszy w języku polskim w Nesebyrze. 6 lipca 2017 r.

Odpoczywający licznie na bułgarskim wybrzeżu Czarnego Morza Polacy tradycyjnie szukają, gdzie w niedzielę można wziąć udział we mszy świętej w kościołach katolickich.

Jeżeli zatrzymaliście się w najpopularniejszych miejscach wypoczynku Pomorie, Złoty Brzeg, Elenite, Rawdzie, czy Aheloj zawsze może skorzystać z możliwości dopełnić swój chrześcijański obowiązek w kościele pw. Św. Bożej Rodzicielki w Burgasie (msze po polsku w niedzielę o godzinie 12.00) lub w Nesebyrze w municypalnym Centrum Konferencyjnym przy ulicy Mesambria 20 (Liturgia sprawowana jest w tzw. „Ritualna Zala”).

Były kościół pw. Chrystusa Pantakratora w starym Nesebyrze

Zarówno w Burgasie, jak i Nesebyrze mszę świętą celebrują bracia Kapucyni, m.in. o. Jarosław Babik. Jeżeli wybieracie się na mszę do Nesebyra, to przy okazji można pozwiedzać piękne Stare Miasto, położone na wysepce, połączonej z lądem wąskim przesmykiem lądu.

Nesebyr utknie nam w pamięci dzięki wąskim uliczkom malutkim placykom, drewnianych, nadwieszonych nad ulicą piętrach – wszystko zebrane na malutkiej powierzchni. Błądząc Nesebyrem koniecznie natkniemy się na przepiękny XIII-wieczny kościół pw. Chrystusa Pankratora. To jeden z najbardziej niezwykłych i najlepiej zachowanych średniowiecznych kościołów w Nesebyrze, typowy dla dekoracyjnego stylu architektury religijnej. Jest najbardziej znany ze swego przepychu dekoracji zewnętrznej.  Najbardziej znaną cechą Kościoła Chrystusa Pantokratora jest bogata i kolorowa dekoracja jego ścian zewnętrznych. Najbardziej bogato zdobione części kościoła są po wschodniej stronie z absydą, a jako całość wszystkie strony kościoła wykazują różne ornamenty.

Jadąc do starego Nesebyru własnym samochodem musimy liczyć się z wysokimi wydatkami na parking – 2 lv (1 Euro) za godzinę postoju samochodu oraz z ogromnymi tłumami turystów w okresie letnim.
Na mszach w lipcu i sierpniu do Sali Konferencyjnej, gdzie odbywa się msza po polsku warto przychodzić wcześniej niż 20.00 ze względu na dużą ilość Polaków, którzy też zaplanowali sobie udział w niedzielnej mszy i liczyć się z brakiem klimatyzacji. Kto ma bliżej do Burgasu, może skorzystać z możliwości wziąć udział we mszy w kościele pw. św. Bożej Rodzicielki, gdzie działa wspaniały system kondycjonowania powietrza, a sam kościółek filigranowo wtapia się w otoczenie nowoczesnych zabudowań w samym centrum Burgasu.

Słowo Polskie, 08.08.17 r.

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code