Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » My piszemy po polsku… po raz siódmy!

My piszemy po polsku… po raz siódmy!

„Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy po polsku…”. Winnica już po raz siódmy skupia miłośników języka polskiego w ramach Ogólnoukraińskiego Dyktanda z Języka Polskiego które  odbyło się w tym mieście w dniu 26 września 2020 roku. Łącznie na imprezę przybyło 82 osoby z Winnicy i Żmerynki, Chmielnika i Litynia, Berdyczowa i Chmielnickiego.

W zainicjowanym przez Fundację „Wolność i Demokracja” projekcie przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięli udział uczestnicy w wieku od 11 do 60 lat. Wśród uczestników byli uczniowie, studenci, osoby dorosłe mające polskie pochodzenie oraz miłośnicy języka polskiego.

Jak co roku organizatorami wydarzenia w stolicy obwodu byli Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” oraz Konsulat Generalny RP w Winnicy, który tradycyjnie ufundował nagrody książkowe dla zwycięzców dyktanda.
Zwracając się do uczestników wicekonsul Sebastian Delura podkreślił znaczenie przedsięwzięcia dla rozwoju języka i kultury polskiej w winnickim okręgu konsularnym.

Tegoroczny tekst był poświęcony 100-leciu Bitwy Warszawskiej, więc była to świetna okazja do przypomnienia tak ważnego wydarzenia z punktu widzenia historii.

Okoliczności, w jakich odbywała się Bitwa Warszawska, wydarzenia sprzed 100 lat, które ją poprzedziły, historyczne uwarunkowania i następstwa oraz ciekawostki związane z Winnicą w czasach Sojuszu Piłsudski-Petlura przybliżył Jerzy Wójcicki z Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków w Winnicy.

Tekst odczytała Lidia Paulukiewicz, nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy w Winnicy przez ORPEG. Obecni byli nauczyciele, prezesi oraz członkowie organizacji polskich. Switłana Denysiuk – prorektor Winnickiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego, który gościnnie przyjął uczestników w swoich ścianach nadając dla napisania dyktanda dwie sąsiadujące ze sobą sale wykładowe, aby sprostać wymogom sanitarnym oraz zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom w celu zapobiegania COVID-19.

Pisanie tekstu poprzedziło wykonanie hymnów państwowych Polski i Ukrainy oraz słowa powitalne przedstawiciela polskiego konsulatu i Marii Kozyrskiej-Mazur – prezesa Centrum „Polonia”, która zaznaczyła, że Dyktando z języka polskiego na Ukrainie ma na celu promocję nauki języka polskiego, oraz wyróżnienie osób, które wykażą się bardzo dobrą znajomością ortografii i interpunkcji języka polskiego. Święto języka polskiego uświetniły pieśni polskie i oprawa choreograficzna w wykonaniu zespołu studia wokalu estradowego „Wiktoria”, kierownik artystyczny Diana Ptaszyńska.

Po napisaniu dyktanda komisja przystąpiła do sprawdzania prac, a uczestnicy zostali zaproszeni na przerwę kawową i coś słodkiego. Po zakończeniu pracy komisji i wyłonieniu zwycięzców zostały ogłoszone wyniki w różnych kategoriach:

Kategoria „Dzieci i Młodzież” (dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18):

1. Miejsce i tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” zdobyła Anna Bojko  (Konfederacja Polaków Podola – Winnica)
2. Miejsce – „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” zdobyła Elżbieta Jakowlewa ( Centrum Polonia – Winnica)
3. Miejsce – „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” otrzymała Aleksandra Chmilowska ( Berdyczów)

Najmłodszym Uczestnikiem Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie w Winnicy została Weronika Strelbicka, 11 lat (Centrum Polonia).

Kategoria „Dorośli”:

1 miejsce –  Jana Tokar (Chmielnicki),
2 miejsce Oksana Slipko (Winnicki Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny Winnica),
3 miejsce – Wiktoria Bednarska  (Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków).

Najstarszy uczestnik: Walentyna Obertyńska (Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków).

Zwycięzcy zostali nagrodzeni cennymi nagrodami i upominkami ufundowanymi przez Fundację „Wolność i Demokracja”, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Konsulat Generalny RP w Winnicy, a mianowicie przenośny twardy dysk, głośnik , web-kamera, power-bank, słuchawki bezprzewodowe, pen-drive, piękne książki, audiobooki i słowniki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom i notes, na którym znalazły się zdjęcia ze wszystkich poprzednich edycji Dyktanda.

Działanie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą,

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wspólnego święta języka polskiego, a przede wszystkim to – Fundacja Wolność i Demokracja, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Konsulat Generalny RP w Winnicy, Gazeta i portal internetowy „Słowo Polskie”, organizacje polonijne obwodu winnickiego oraz szkoły, w których dzieci uczą się języka polskiego, WNTU, Studio wokalu estradowego „Wiktoria”. Zdjęcia – Aleksy Mazur.

Gratulujemy zwycięzcom, ich nauczycielom oraz wszystkim uczestnikom Dyktanda i zapraszamy znów za rok!!!

Taras Szumnyj – Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, 30 września 2020 r.

  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code