Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Muzyka łączy

Muzyka łączy

Muzyczny duet Ukrainy i Polski – to na co nie ma wpływu ani czas, ani polityka, ani moda – brzmi wtedy, kiedy mówimy o osiągnięciach w sferze kultury, sztuki i oczywiście muzyki. W języku muzyki rozmawia cały świat – właśnie pod tym hasłem odbył się koncert młodych wykonawców, zorganizowany wspólnie przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” i Winnicką Dziecięcą Szkołę Muzyczną Nr 1 w sobotę 13 lutego 2016 r. Współpraca ta jest podtrzymywana przez organizowanie barwnych występów głównym celem których jest rozwój porozumienia, zaufania, przyjaźni między Ukrainą i Polską.

Można kochać Ojczyznę, broniąc jej z bronią w ręku, można – tworząc na jej cześć arcydzieła. Polski kompozytor Michał Kleofas Ogiński służył swojej znękanej cierpieniem Ojczyźnie. Pomimo walni, na jego oczach państwa zaborcze rozdarły Ojczyznę. I podczas bitew, i w wygnaniu komponuje swoje przepełnione miłością do Polski utwory, wśród których zwłaszcza znany polonez „Pożegnanie z Ojczyzną”, muzyka którego jest przeszyta bólem za skrzywdzoną Ojczyznę.

Dlatego na sam początek zabrzmiał właśnie ten utwór w wykonaniu Wiktorii Jelec.

Utwory Chopina , zwłaszcza polonezy i mazurki, były synonimem polskości. Ignacy Jan Paderewski w jednym z patriotycznych przemówień powiedział: „Nam zabraniali Słowackiego, Krasińskiego, Mickiewicza, ale nie zabronili Chopina. W nim mieści się wszystko, co było zabronione: i barwna odzież, paski szczerozłote, mroczne kapelusze, krakowskie rogate kapelusze, szlachetny jazgot mieczy, przydrożne kaplice, modlitwy zasmuconych, ból niewoli, smętek wolności, i radosna pieśń zwycięstwa”.

Utwory Chopina wykonali Nadija Griadczenko, Glib Ordyński, Aleksandra Kwiat, Olga Hańska

Kwartet smyczkowy w składzie Karolina Griebiennikowa, Ewelina Mazur, iwan Repik i Daria Tkazcuk pod kierownictwem Ludmiły Gromowej wykonał „Pieśń Anioła” F. Mendelssohna oraz Fantazję na temat polskich i ukraińskich piosenek ludowych.

Trio bandurzystek zagrało łemkowską piosenkę „Anyczka”, po czym Ewelina Mazur zaśpiewała piosenkę zespołu Czerwone Gitary „Nie zadzieraj nosa”. W ramach koncertu zabrzmiała również muzyka Schumana, Dyensa, Mozarta, Leontowicza.

Na zakończenie koncertu wystąpił chór, działający przy Winnickiej Szkoły Muzycznej Nr 1, przedstawiając kilka kompozycji wokalnych, m.in. Kukułeczka, tradycyjnie – Hej sokoły oraz najbardziej ulubioną piosenkę wielkiego Polaka – papieża św. Jana Pawła II – Barkę.

Obecny na koncercie wicekonsul – pan Mikołaj Cholewicz podziękował uczestnikom, gościom i organizatorom święta muzycznego za wspaniałą uroczystość, wyrażając nadzieję, że ten oraz następne muzyczne projekty międzynarodowe będą się przyczyniały do rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży jak na Ukrainie, tak również w Polsce.

W dniach od 18 do 24 lutego uczestnicy zespołów muzycznych, wykonawcy i wokaliści będą uczestniczyć na zaproszenie Małopolskiej Fundacji polsko-ukraińsko-słowackiej przyjaźni „Braterstwo” w międzynarodowym festiwalu artystycznym pod nazwą „Muzyczna zima”, który po raz kolejny odbywa się w mieście Krynica – Zdrój. Życzymy sukcesów i zapału naszym młodym talentom.

Maria Kozyrska-Mazur, Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, 18.02.16 r.

{morfeo 1116}

{youtube}{/youtube}