Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Berdyczowie pojawiło się Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego

W Berdyczowie pojawiło się Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego

Dzięki Josephowi Conradowi-Korzeniowskiemu Berdyczów stanie się jeszcze atrakcyjniejszy dla turystów.

Wysiłkiem kilku polskich instytucji, berdyczowskiego duchowieństwa i parafian w Berdyczowie powstało Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego. 28 czerwca po uroczystej porannej Mszy świętej w intencji Polonii i Polaków w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej członkowie delegacji, mieszkańcy Berdyczowa i liczni goście z Polski oraz Ukrainy wzięli udział w historycznym wydarzeniu. W tym mieście, nazywanym często drugą stolicą obwodu żytomierskiego, po raz pierwszy na Ukrainie otworzono nowoczesne interaktywne Muzeum, upamiętniające wybitnego pisarza polskiego pochodzenia, który większość swojego życia spędził poza granicami ojczyzny – we Francji oraz Anglii, a także – na otwartym morzu.

Po oficjalnej części uroczystości, w której na temat nowego muzeum wypowiedzieli się burmistrz  Berdyczowa Wasyl Mazur, przedstawiciele Polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – głównego fundatora placówki, bracia karmelici i kustosz s. Kamila Dzis CST, konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek oraz zastępca ministra kultury Ukrainy Igor Lichowyj, który w trakcie swojego wystąpienia przyznał, że ma polskie pochodzenie, odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi. Siostra Kamila oprowadziła pierwszych oficjalnych gości po muzeum Josepha Conrada. Oprócz tradycyjnych eksponatów można w nim zobaczyć także interaktywne filmy wideo, nieznane zdjęcia i dokumenty z życia autora „Lorda Jima”, powieści, dobrze znanej także w krajach b. ZSRS.

Szersza relacja z otwarcia muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego już wkrótce.

Słowo Polskie, 28.06.15 r., KZ

 


 


{morfeo 884}

{youtube}{/youtube}