Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Msza w intencji królów i władców Polski w katedrze poznańskiej

Msza w intencji królów i władców Polski w katedrze poznańskiej

Fot. opiekun.kalisz.pl

Królów i władców Polski z dynastii Piastów pochowanych w katedrze poznańskiej wspominali wierni w trakcie sprawowanej w niedzielę 17 listopada w Poznaniu mszy świętej.

Katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski aż do Kazimierza Odnowiciela, a także członków wielkopolskiej linii Piastów.

„Msza w intencji królów i władców Polski z dynastii Piastów wpisana jest w tradycje katedry poznańskiej, odbywa się tu od lat. Jest też związana ze Złotą Kaplicą, w której znajduje się sarkofag z prochami pierwszych władców” – powiedział PAP rzecznik poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak.

W murach świątyni spoczęło trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii. Znajdują się tam także groby biskupów i arcybiskupów poznańskich.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą częścią Poznania. To miejsce stało się siedzibą pierwszych władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium, tu mógł odbyć się chrzest Polski w 966 roku. Na tym terenie powstała też pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo.

Słowo Polskie za: wiara.pl, 20 listopada 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code