Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Młodzież z Winnicy na wycieczce edukacyjno-krajoznawczej w Polsce

Młodzież z Winnicy na wycieczce edukacyjno-krajoznawczej w Polsce

W dniach 10-14 kwietnia uczniowie winnickich szkół wraz z członkami Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” przyjechali do Polski, aby  zobaczyć uczelnie, zwiedzić muzea i pospacerować po starówkach miast, jak również żeby porozmawiać ze swoimi rówieśnikami, którzy już studiują w Polsce.

W 45-osobowej grupie z Podola było kilka osób, posiadających Kartę Polaka, którzy dużo słyszeli, czytali o kraju przodków, ale jeszcze nie byli w Polsce. Mają twarde przekonanie, że przyjadą na studia do Polski, ale mają do wyboru różne miasta i uczelnie, na których można studiować.

Podróż rozpoczęła się od Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Kielce od lat są miastem partnerskim Winnicy, a kieleckie uczelnie są znane także na Podolu. Nic nie przekonuje lepiej niż relacje osób, które już wcześniej przyjechały z Winnicy do Kielc. To był najważniejszy moment poniedziałkowej wizyty młodych Ukraińców na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Podczas rozmowy w Bibliotece Uniwersyteckiej, pięcioro studentów UJK – Wiktoria, Anastazja, Lesia, Mikołaj i Waleria podzieliło się swoimi wrażeniami z pobytu w Kielcach i studiów na Uniwersytecie.

– Nie zabrakło konkretnych pytań, na przykład o stypendiach, warunkach nauki. W indywidualnej rozmowie nasi studenci z Ukrainy przekonywali do studiowania w Kielcach swoich młodszych rodaków. Goście zwiedzili Bibliotekę Uniwersytecką i Centrum Rehabilitacji i Sportu – powiedział Piotr Burda, rzecznik UJK.

W roku akademickim 2015/2016 studia na UJK podjęła stuosobowa grupa z Ukrainy, głównie z Winnicy i Dniepropietrowska.

Młodzież z Winnicy interesowały przede wszystkim takie kierunki, których na Ukrainie nie ma, albo trudno się na nie dostać, m. in. wzornictwo na UJK, czy architektura na Politechnice Świętokrzyskiej.

Następnym punktem programu była  Politechnika Świętokrzyska. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z procedurą rekrutacji, ofertą dydaktyczną oraz uczelnianym kampusem. W spotkaniu uczestniczyła studentka I roku WBiA na kierunku Architektura, pani Hanna Sawczenko (w ubiegłym roku ukończyła kurs języka polskiego w naszym Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” i z bardzo dobrymi notowaniami dostała się na Architekturę. Ona odpowiadała na pytania dotyczące wstępnego egzaminu praktycznego, warunków studiowania w Kielcach, mieszkania w akademiku itd.

Młodzież z Winnicy odwiedziła również Wyższą Szkołę Prawa, Ekonomii i Nauk Medycznych w Kielcach, po czym wyruszyła w podróż do Katowic, Krakowa i Wrocławia.
Katowice – to miasto przemysłowe, a jednocześnie duże centrum akademickie. Zwiedziliśmy Uniwersytet Ekonomiczny, który jest jednym z najlepszych ośrodków akademickich na Śląsku. Uczelnia ta  jest otwarta na przyjmowanie obcokrajowców zarówno na studia długo jak i krótkoterminowe. Oferta edukacyjna jest bardzo dobrze dostosowana do potrzeb studentów zagranicznych. Studenci mają szansę otrzymywać stypendia, wyjeżdżać za granice na staże oraz korzystać z wielu innych możliwości oferowanych przez Uniwersytet dla studentów zagranicznych.

Następne miasto – Kraków – to przede wszystkim Wawel, Stare Miasto i oczywiście najstarszy Uniwersytet Jagielloński. Zostaliśmy zaproszeni do Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15. Z ogromnym zainteresowaniem wzięła w nim udział nasza ponad czterdziestoosobowa grupa. I oczywiście wieczorny spacer po pięknym Krakowie. Niesamowite uczucie przenikania w dawne czasy na wszystkim, co jest dookoła. W kolejnym dniu zwiedziliśmy Wawel – wielowiekową siedzibę królów polskich, nekropolię królewską oraz jako polonistka nie mogłam ominąć i obowiązkowo pokazałam przyszłym studentom Kryptę Wieszczów Narodowych, gdzie spoczywają:

– Adam Mickiewicz,  którego uroczysty pogrzeb odbył się 4 lipca 1890 roku. Na sarkofagu umieszczono popiersie Mickiewicza w medalionie;
– Juliusz Słowacki został pochowany na Wawelu 28 czerwca 1927 roku. Prochy „Słowika Ukraińskiego” – tak nazywano Słowackiego – spoczywają w sarkofagu z czarnego marmuru. W niszy za sarkofagiem umieszczono czarną marmurową urnę z ziemią z grobu matki Słowackiego, Salomei, która jest pochowana na cmentarzu Tunickim w Krzemieńcu na Ukrainie;
– W 110. rocznicę śmierci Cypriana Kamila Norwida (1993) u wejścia do Krypty Wieszczów umieszczono brązowy pomnik – płytę pamiątkową, natomiast w 2001 roku, w 180. rocznicę urodzin poety, w niewielkiej niszy obok pomnika umieszczono brązową urnę zawierającą ziemię z grobu Norwida, zbiorowej mogiły z cmentarza polskiego w Montmorency pod Paryżem
– 28 lutego 2010 w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina został odsłonięty w krypcie medalion z napisem „Wielkiemu artyście – naród”  z wizerunkiem kompozytora wykonany z białego greckiego marmuru, który jest kopią medalionu znajdującego się na grobie Chopina w Paryżu.

Zostawiliśmy za sobą piękny Kraków, a przed nami był Wrocław, który spotkał nas deszczową pogodą i wiatrem.

Zwiedziliśmy tam w czwartek 15 kwietnia Wyższą Szkołę Bankową – uczelnię dla tych, kto chce mieć wiedzę i biznesowe kompetencje. Wiele osób z Ukrainy już tu studiują. Wybierają tę uczelnię, ponieważ jest nowoczesna i nastawiona na przekazywanie praktycznych umiejętności. Szczególnie ci kandydaci, kogo interesuje marketing i zarządzanie – wybierają WSB. Starają się korzystać z możliwości, które daje Uczelnia – to m. in. udział w szkoleniach i innych akcjach, uczestnictwo w programie „Praktyki w biznesie”.

Następnie gościnnie powitała nas Wyższa Szkoła Handlowa –  gdzie już października studiują studenci z Winnicy, Gniewania, Baru, którzy uczyli się polskiego w naszej sobotniej szkole języka polskiego i aktywnie uczestniczyli  w pracy Polskiego Klubu. Jeden z nich Władysław Borowiecki dwa tygodnie temu dostał Kartę Polaka. Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego powitania przez Prorektor uczelni Panią dr Małgorzatę Madej. Dzięki prezentacji uczniowie mogli usłyszeć m. in. o oferowanych kierunkach i wielu możliwościach wyjazdów zagranicznych. Był także konkurs z nagrodami, poczęstunek i wycieczka po kampusie uczelnianym.

Studenci z Ukrainy wybierają najczęściej studia licencjackie na kierunkach takich jak: stosunki międzynarodowe, administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne i dziennikarstwo.
Na zakończenie pobytu w Polsce mieliśmy spotkanie w jednej z najlepszych uczelni technicznych – Politechnice Wrocławskiej. 35 tysięcy studentów na jednej uczelni – ta cyfra zaskoczyła młodzież, mieli więc wiele pytań na temat kierunków, możliwości studiowania, praktyk, wyjazdów zagranicznych oraz w przyszłości zatrudnienia. Przyszli studenci są ciekawi świata, chcą zdobyć wykształcenie europejskie, by potem móc nie tylko szukać pracy nie tylko w Polsce.

Na spotkaniu z przedstawicielami uczelni dało się zauważyć, że młodzież z Ukrainy jest ambitna, chce studiować, zdobywać wiedzę. Bardzo dużo osób chce potem w Polsce zostać, znaleźć pracę.
Myślę, że podczas naszego wyjazdu wielu z naszych uczniów podjęło dla siebie decyzję o studiowaniu w Polsce.

Maria Kozyrska-Mazur, prezes Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, 18.04.16 r.


{morfeo 1168}

{youtube}{/youtube}