Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Młodzież z równieńskiego hufca harcerskiego oraz „Płastu” uporządkuje mogiłę polskiego żólnierza z 1920 roku w Tarakanowie

Młodzież z równieńskiego hufca harcerskiego oraz „Płastu” uporządkuje mogiłę polskiego żólnierza z 1920 roku w Tarakanowie

W najbliższych planach członków Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Samczuka pod opieką duchowego opiekuna płastunów – o. Witalija Porowczuka oraz młodzieży z harcerskiego hufca „Wołyń” pod kierownictwem Aleksandra Radicy przywrócenie należytego wyglądu grobu polskiego żołnierza w forcie Tarakan na Wołyniu.

Celem tych działań jest zdążyć uporządkować mogiłę grób zolnierzy mjr Wiktora Matczynskiego, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w czasie obrony fortu Zahorce w dniach 7-21 lipca 1920 roku przed bolszewikami do 100-j rocznicy tych wydarzeń.

Niedawno w tym miejscu gościła delegacja naukowców z Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Odwiedzili m.in. wioskę Tarakanów pod Dubnem w odległości 45 km od Równego. Właśnie na terenie Tarakanowskiego Fortu mieści się grób polskiego żołnierza.

Serhij Porowczuk, 25 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code