Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Młodzież z Równego odwiedziła Centrum Dialogu Kostiuchnówka

Młodzież z Równego odwiedziła Centrum Dialogu Kostiuchnówka

W słoneczny letni dzień 16-17 czerwca 2021 przedstawiciele harcerskiego hufca „Wołyń”na czele z szefem Aleksandrem Radicą oraz Płastuńskiego Ośrodka „Orły wołyńskie” odwiedziłi malownicze tereny Wołynia w którym się znajduje Centrum Dialogu Kostiuchnówka.

Spotkanie zorganizowano na zaproszenie dyrektora Centrum Dialogu Kostiuchnówka Jarosława Góreckiego.

Centrum Dialogu Kostiuchnówka przywitało gości przyjemną atmosferą, po odpoczynku i pysznym obiedzie odbyło się wspólne spotkanie przedstawiciele harcerskiego hufca „Wołyń” oraz Płastuńskiego Ośrodka “Orły wołyńskie” w którym powstały wyniki wspólnej pracy w ubiegłym roku.

Uzgodniono ciekawe kwestie dotyczące współpracy na nowy rok, inne ważne kwestie dotyczą spraw polsko-ukraińskich. W spotkaniu wzięli udział dyrektor Centrum Dialogu Kostiuchnówka Jarosław Górecki, AleksandrRadicą szef harcerskiego hufca „Wołyń”.

Po spotkaniu szef harcerskiego hufca „Wołyń” pokazal ciekawe eksponaty historyczne w muzeum Centrum Dialogu Kostiuchnówka które znajdowali polscy archeologami na miejscu walk.
Wieczorem, przy wspólnych zabawach młodzi ludzie spędzali wolny czas. Następnego dnia po śniadaniu odwiedziliśmy cmentarz wojskowy pochowany nieznane groby polskich legionistów.

Wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o wydarzeniach, które miały miejsce w tych miejscach od dyrektora Centrum Dialogu Kostiuchnówka Jarosława Góreckiego. Na cmentarzu w KOSTIUCHNÓWCE pochowani są nie tylko Polacy, ale także żołnierze różnych narodowości z wojsk cesarskich Rosji i Austrii, którzy walczyli przeciwko sobie, a teraz leżą wspólnie w ziemi wołyńskiej. Ich szczątki przez wiele lat znajdowali polscy harcerze wraz z archeologami na miejscu zaciętych walk w 1915 i 1916 roku.

Po pysznym obiedzie pojechaliśmy do Równego. Dwa dni spędzone na malowniczych terenach Wołynia w Centrum Dialog Kostiuchnówka zainspirowały nas do kolejnych zwycięstw. Spotkanie odbyło się w przyjaznej i miłej atmosferze. Akcja miała miejsce w ramach podpisanego we wrześniu porozumienia między przedstawicielami Równieńskiego Płastu i lokalnego ośrodka harcerskiego. Chcielibyśmy wyrazić szczerą wdzięczność dyrektorowi Centrum Dialogu Kostiuchnówka Jackowi Góreckiemu oraz szefowi harcerskiego hufca „Wołyń” Aleksandrowi Radicy (Zdołbunow) za ciekawą organizację wyjazdu.

Podczas pobytu w Równem 16 czerwca Dyrektor Centrum Dialogu Jarosław Górecki złożył hołd Generałowi URL Markowi Bezruczce w Rownem pobliżu pierwszej dwujęzycznej Tablice na Ukrainie postawionej na jego cześć.

Sergij Porowczuk,  zdjęcia Sergij Porowczuk, Julia Martyniuk, 22 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code