Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Młodzież z Pieszyc w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC” gościła w Sądowej Wiśni, Lwowie i Kamieńcu Podolskim

Młodzież z Pieszyc w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC” gościła w Sądowej Wiśni, Lwowie i Kamieńcu Podolskim

Sądową Wisznię w obwodzie lwowskim na Ukrainie odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach i Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieszycach. W trakcie wymiany zrealizowane zostały kolejne punkty programu w ramach harmonogramu zaplanowanego wcześniej przez koordynatorów.

Wyjazd odbył się w ramach ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół”.

Uczniowie z Polski zostali przywitani i ugoszczeni przez swoich ukraińskich partnerów. W szkole w Sądowej Wiszni odbyły się warsztaty, prelekcja oraz zajęcia dla uczniów z obydwu szkół, w ramach uczestnicy własnoręcznie robili biało-czerwone kotyliony, wąsy stylizowane na Józefa Piłsudskiego. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne i legionowe, oraz dyskutowali o kwestiach niepodległościowych i legendzie Józefa Piłsudskiego.

13 czerwca byliśmy na dwudniowej wycieczce do Kamieńca Podolskiego i Chocimia. W Kamieńcu zwiedzaliśmy twierdzę kamieniecką i Stare Miasto, odwiedziliśmy kościół p.w. św. Piotra i Pawła, w którym spotkaliśmy księdza Romana Twaroga. Ksiądz opowiedział nam o historii Kamieńca, polskich bohaterach, Panu Michale Wołodyjowskim. Dzięki jego uprzejmości mieliśmy możliwość wejścia na wieżę kamienieckiego minaretu. W drodze do Chocimia przyjechaliśmy do Okopów Św. Trójcy. To magiczne miejsce, gdzie zobaczyliśmy kościół rzymskokatolicki oraz Kamieniecką bramę — jedną z czterech prowadzących do Kamieńca Podolskiego, Spotkaliśmy tam mieszkańca Okopów, który opiekuje się kościołem. Ten pan opowiedział nam o wydarzeniach oraz sławnych ludziach, którzy odwiedzali Okopy.

Niesamowite wyraźnie zrobiła na wszystkich dzieciach i opiekunach twierdza chocimska. Potężna budowla, która w przeszłości broniła Podole przed najazdami, 27 lat pod tureckim panowaniem. Dzięki szarży połączonych wojsk polsko-litewko-kozackich zdobyta w 1673 roku przez Jana Sobieskiego, późniejszego króla Polski.

We Lwowie zwiedzaliśmy Cmentarz Łyczakowski, w tym – kwatery Orląt Lwowskich, powstańców styczniowych i listopadowych, a także – główne zabytki miasta. Następnie goście zobaczyli Lwów w trakcie wycieczki.

Irena Bechta, dyrektor Sądowowiszniańskiej szkoły sobotniej ze studiowania języka polskiego i kultury, 06.09.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *