Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Mistrzowie sztuki w przestrzeni publicznej z Polski zwiedzili Podole

Mistrzowie sztuki w przestrzeni publicznej z Polski zwiedzili Podole

Matylda Sałajewska, Artur Wabik oraz towarzysząca im Małgorzata Biczyk podczas jednodniowego zwiedzania terenów barskiego i żmeryńskiego rejonów obwodu winnickiego docenili lokalne walory rekreacyjne i potencjał dla tworzenia form artystycznych w przestrzeni publicznej.

W Barze goście z Góry Bony zobaczyli panoramę miasta z kościołami, resztkami twierdzy i klasztoru, w którym została zawiązana Konfederacja Barska. W Urzędzie Miejskim powitali ich szefowa działu społeczno edukacyjnego Natalia Strelczuk oraz specjalista z rozwoju kultury Roman Hryhoriew. Opowiedzieli o lokalnych tradycjach ceramiki barskiej oraz o licznych projektach kulturalnych. Również w Barze Matylda Sałajewska, Artur Wabik i Małgorzata Biczyk odwiedzili  Dom Polski, postawiony z funduszy polskich, gdzie po rozmowie z panią dyrektor Małgorzatą Medwiediewą i polonistką Małgorzatą Michalską byli zaskoczeni wspaniałymi możliwościami do rozwoju miejscowej polskiej wspólnoty oraz organizacji warsztatów artystycznych.

W przestrzeni byłej fortecy z XV wieku, zbudowanej w czasach króla Zygmunta Augusta i Bony Sforzy artyści z Polski zwrócili uwagę na  ciekawą lokację do zrealizowania projektów przestrzennych, w których tworzeniu mogliby wziąć udział  mieszkańcy Baru.

Miasto Bar posiada spore doświadczenie w dziedzinie rozwoju kultury i zagospodarowania przestrzeni publicznej. Świadczy o tym chociażby udział miejscowych samorządowców w licznych warsztatach, w tym – Canaction, przygotowanych przez partnerów z zagranicy.

Z Baru przez Czemerysy Barskie Polacy pojechali do Mańkowiec, gdzie zostali zauroczeni pięknem chat podolskich oraz zniszczonym w czasach komunizmu XVII-wiecznym kościołem, zbudowanym przez Witosławskich.

W Sewerynówce gości powitało nowoczesne Centrum Obsługi Mieszkańców oraz specjalista ds projektów rozwojowych Wład Pidhajec. Gospodarz pochwalił się świeżo zmontowanym katamaranem, kupionym w ramach funduszy, uzyskanych dzięki wygranej w jednym z konkursów regionalnych.

W drodze powrotnej Polacy dowiedzieli się o tym, że w mijanej przez nich Żmerynce urodził się Jan Brzechwa, a w Brajłowie często gościł Piotr Czajkowski.

W obwodzie winnickim artyści z Polski jako prelegenci brali udział w wykładach dla samorządowców poświęconych kulturze oraz w festiwalu sztuki przestrzennej „Mythogenesis” w Niemirowie.

Pobyt Matyldy Sałajewskiej, Artura Wabika oraz Małgorzaty Biczyk został objęty wsparciem przez KG RP w Winnicy oraz  przez Winnickie Centrum Rozwoju Lokalnej Samorządności.

Redakcja, 25 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *