Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Mistrzowie Języka Polskiego sprawdzali swoje umiejętności w d. Płoskirowie

Mistrzowie Języka Polskiego sprawdzali swoje umiejętności w d. Płoskirowie

20-21 lutego 2021 r. na Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym odbyła się Ogólnoukraińska (II etap Międzynarodowej) Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zorganizowana przez Komitet Główny Olimpiady przy Instytucie Badań Literackich i Naukowych Polskiej Akademii Nauk, przeprowadzona przez Wydział Filologii Słowiańskiej przy współudziale Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Udział w olimpiadzie wzięli znawcy języka i literatury polskiej (zwyciężcy poprzedniego etapu) z obwodów chmielnickiego, winnickiego, żytomierskiego.

Ze słowem wstępnym do uczestników olimpiady zwróciła się przewodnicząca Związku Nauczycieli Języka Polskiego obwodu chmielnickiego, starszy wykładowca Wydziału Filologii Słowiańskiej Julia Sierkowa, przedstawiając członków jury olimpiady: przewodnicząca – doktor nauk pedagogicznych, kierownik Katedry Filologii Słowiańskiej Nela Podlewska, członkowie jury – doktor filozofii  Irena Saszko, magister filologii, starszy wykładowca Regina Balicka.

Do uczestników zwróciła się także kierownik Wydziału Nela Podlewska, opowiadając o specjalnościach polonistycznych, które z powodzeniem rozwijają się na Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym. Zalety studiowania na specjalnościach filologicznych wymieniła jedna z uczestniczek olimpiady.

W ciągu 4 godzin znawcy języka polskiego i literatury wykonywali trzy rodzaje zadań językowych, pisali dyktando i wypracowanie.

Drugi dzień olimpiady minął w Ukraińsko-Polskim Centrum Integracji Europejskiej Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego, gdzie na podstawie wyników wykonanych zadań z języka polskiego (сzęść pisemna) 26 uczestników z najlepszymi wynikami wybrano na rozmowę kwalifikacyjną z literatury polskiej (część ustna).

Na podstawie wyników wywiadu przeprowadzonego przez Komisję, weryfikacji wiedzy i interpretacyjnych umiejętności, i podsumowania Ogólnoukraińskiego (Regionalnego) Etapu Międzynarodowej Olimpiady 2021 języka i literatury polskiej, Chmielnicki Uniwersytet Narodowy i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy odznaczył nagrodami  za 1-3 miejsce Anastazję Serdegę, Marynę Święcicką, Irynę Maćkiw.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom Ogólnoukraińskiego (Regionalnego) etapu Międzynarodowej Olimpiady Języka i Literatury Polskiej, życzymy dalszych zwycięstw w kolejnym etapie!

Lidia Baranowska za: Wydział Filologii Słowiańskiej, ChNU, 5 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code