Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Mieszkaniec Chmielnickiego poprosił prezydenta o zmianę nazwy miasta

Mieszkaniec Chmielnickiego poprosił prezydenta o zmianę nazwy miasta

Wkrótce po uruchomieniu serwisu zgłaszania elektronicznych petycji na stronie ukraińskiego prezydenta president.gov.ua, chmielniczanin Jurij Ligomina zwrócił się z prośbą o zwrócenie stolicy obwodu chmielnickiego poprzedniej nazwy – Proskurów.

Historyczna nazwa miasta Chmielnicki brzmi Proskurów – twierdzi Pan Jurij. – Aktualną nazwę nasze miasto otrzymało w 1954 roku, kiedy Związek Radziecki na wielką skalę świętował 300. rocznicę zjednoczenia Ukrainy z Rosją (Perejasławska Ugoda z 1654 roku). To jedno z najbardziej haniebnych wydarzeń w historii budowania ukraińskiej państwowości. Skutki tej ogromnej geopolitycznej pomyłki widzimy nawet dzisiaj. Ja z szacunkiem traktuję postać Bohdana Chmielnickiego, jego wniosek w walkę o niepodległość ukraińskiego narodu, ale uważam, że Chmielnicki powinien nazywać się Proskurów.

Sądząc ze słabego poparcia dla idei zmiany nazwy, zaproponowanej przez Ligominę, nie ma ona szansa uzyskać 25 tys. podpisów elektronicznych w przeciągu trzech miesięcy. Może warto było wrócić do prawdziwej historycznej nazwy miasta: „Płoskirów”, która w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich jest tłumaczona „ujściem rzeki Płoski do Bohu”?

Franciszek Miciński, 08.09.15 r.

Więcej na temat: Historia Greczan – walka o polskość w pigułce; Dawny Płoskirów uhonorowany „Europejskim Dyplomem-2015”