Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Mieszkańcy Sławuty proponują zmienić nazwać miejscowy park na cześć Rodziny Sanguszków

Mieszkańcy Sławuty proponują zmienić nazwać miejscowy park na cześć Rodziny Sanguszków

3 lutego na stronie elektronicznych petycji e-dem.in.ua pojawiła się propozycja by zmienić nazwę parku im. Mychajłowa (radziecki partyzant z czasów II wojny światowej), znajdującego się przy ul. Mury w Sławucie, na Park imienia Rodziny Sanguszków, która przed przewrotem bolszewickim zarządzała dobrami sławuckimi.

Autorzy petycji zaznaczają, że partyzant F. Michajłow nie ma żadnego stosunku do tego parku i wspominają o 100-leciu męczeńskiej śmierci z rąk zrewoltowanych bolszewickich opryszków ostatniego księcia z rodu Sanguszków – Romana, które będziemy obchodzili w 2017 roku. Twierdzą, że park w Sławucie został założony przez Barbarę Sanguszko jeszcze pod koniec XVIII wieku.

Po stronie autorów petycji jest także Wikipedia. W artykule, umieszczonym na tym serwisie, czytamy o tym, że na terenie parku mieści się kościół Świętej Doroty, i powstał ten park przed rewolucją bolszewicką.

Na terenie miejskiego parku w Sławucie rosną reliktowe rodzaje drzew, to ulubione miejsce odpoczynku mieszkańców Sławuty i gości tego miasta.

By petycja była rozpatrzona przez sławuckie władze samorządowe trzeba uzyskać w ciągu miesiąca od jej publikacji 100 lub więcej podpisów poparcia.

Słowo Polskie na podstawie informacji Julii Opanasiuk, 09.02.17 r.