Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Mieszkańcy Równego wspominali generała URL Marka Bezruczkę w 73. rocznicę jego śmierci

Mieszkańcy Równego wspominali generała URL Marka Bezruczkę w 73. rocznicę jego śmierci

10 lutego w Równym odbyły się uroczystości poświęcone oddaniu hołdu wybitnemu ukraińskiemu generałowi armii Symona Petlury, obrońcy polskiego Zamościa przed bolszewikami z 1. Konarmii Budionnego, Markowi Bezruczko.

Pod tablicą ku czci bohatera ukraińskiego i polskiego narodów zebrali się sekretarz Rady Miasta Równe Sergij Paladiczuk, naukowcy, krajoznawcy, młodzież z Płastu i harcerskiego hufca „Wołyń-Równe” na czele z Aleksandrem Radicą oraz duchowieństwo.

Po złożeniu kwiatów w Rówieńskim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym odbyły się obrady w formacie „okrągłego stołu”, poświęcone znaczeniu postaci generała Bezruczki w historii obydwu narodów. W ramach spotkania przypomniano najważniejsze momenty wspólnej walki polskich i ukraińskich wojsk przeciwko bolszewkickiej Rosji.

Aleksander Radica, szef miejscowej organizacji harcerskiej opowiedział o obronie Równego z udziałem pociągów pancernych Symona Petlury w lipcu 1920 r., a historyk o. Witalij Porowczuk opisał losy białoruskiego generała Stanisława Bułak-Bałachowicza oraz białoruskich oddziałów w Wojsku Polskim. Kapłan cerkwi prawosławnej książkę na ten temat, wydaną na Białorusi przez miejscowych historyków.

Niestety przez złe warunki pogodowe nie wszyscy zaproszeni goście mogli przybyć na uroczystości do Równego. Niektórzy nadesłali listy z podziękowaniami. Polski historyk i dyplomata, dr. Krzysztof Jabłonka napisał: „Nie mogę w piątek być w Równem, będę duchem obecny i będę wspierał każdą inicjatywę zbliżenia i zbratania naszych narodów, aby dzięki wzajemnej bliskości wzmocniła się siła naszej wolnosci”.

Równe było pierwszym miastem na Ukrainie, w którym pojawił się pomnik Symona Petlury (2005r.) oraz tablica ku czci generała URL Marka Bezruczki. Druga podobna tablica znajduje się w polskim Zamościu.

Sergij Porowczuk, 11.02.17 r.