Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Miesiąc Lwowski – najważniejszym wydarzeniem kulturalnym roku we Wrocławiu

Miesiąc Lwowski – najważniejszym wydarzeniem kulturalnym roku we Wrocławiu

Wg niedawnego głosowania w Radiu Wrocław Miesiąc Lwowski uznano za najważniejsze wydarzenie kulturalne ubiegłego roku w dawnej stolicy księstwa warszawskiego. Liczni słuchacze tej popularnej w Polsce rozgłośni oddali swe głosy właśnie na lwowski projekt-prezentację.

Należy zauważyć, że Miesiąc Lwowski we Wrocławiu – to projekt, który miał na celu zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury dla wschodnioeuropejskiego miasta spoza Unii Europejskiej. W latach 2001-2015 trwały przygotowania organizacyjne, w ubiegłym zaś roku Lwów został partnerem Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W przeciągu kwietnia w centrum Wrocławia w kilku lokacjach prezentowano mieszkańcom i gościom miasta współczesną kulturę ukraińską w najróżniejszych gatunkach – film, muzyka, styka wizualna, literatura, dyskusje intelektualne, uliczne koncerty oraz warsztaty dla dzieci.

Szczególną uwagę publiczności zdobył „Ukraiński przekrój: pereTworennia” – III triennale ukraińskiej sztuki współczesnej. Ogółem w ponad 100 wydarzeniach kulturalnych Miesiąca Lwowskiego wzięło udział około 300 artystów oraz około 100 tysięcy widzów. Główne wydarzenia rozgrywały się na terenie byłej Lwowskiej uliczki – zaułku na Wrocławskim Rynku. Działało tam Centrum Informacji Turystycznej Lwowa, gdzie interesanci mogli dostać mapy i foldery z informacją o stolicy Galicji Wschodniej. Na Lwowskiej uliczce stał również blok gastronomii, gdzie można było napić się kawy ze Lwowa, poczęstować się „czokoladą” oraz przeróżnymi słodyczami, które najczęściej kojarzą się z miastem Lwa. W sklepikach można było nabyć upominki z wizerunkami lwowskiej architektury.

„Miesiąc Lwowski we Wrocławiu stał się najważniejszym wydarzeniem ze względu na samych wrocławian. Nie jest to jakiś gest szacunku dla Lwowa, raczej jest to ocena samego projektu. Projekt ten był bardzo oczekiwany we Wrocławiu, mimo że prezentowaliśmy mało znaną tutaj kulturę” – powiedział dyrektor Lwowskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Dzyga” Marek Iwaszczyszyn.

Natomiast, sekretarz prasowy Miesiąca Lwowskiego z polskiej strony Olga Chrebor zaznaczyła: „Jesteśmy dumni z tego, że wśród tylu wydarzeń roku 2016, kiedy to Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, udało się nam zwyciężyć w takim plebiscycie i zdobył tytuł najciekawszego wydarzenia roku, m. in. podkreśla to: ukraińscy menadżerowie kultury, odpowiedzialni za realizację Miesiąca Lwowskiego, są tak samo profesjonalnie wyszkoleni i gotowi do realizacji projektów na poziomie europejskim. A więc zachęcamy kolegów do jak najszerszej współpracy z partnerami z Europy Wschodniej ogólnie i z Ukrainy w szczególności”.

Igor Gałuszczak, Lwów, 01.02.17 r.