Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Mieczysław Albert Krąpiec – wybitny filozof i teolog spod Tarnopola

Mieczysław Albert Krąpiec – wybitny filozof i teolog spod Tarnopola

Mieczysław Albert Krąpiec (1921–2008) – dominikanin, wybitny filozof i teolog, wieloletni rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL).

Mieczysław Krąpiec urodził się 25 maja 1921 roku w Berezowicy Małej koło Tarnopola.

Po ukończeniu miejscowego gimnazjum w 1939 roku wstąpił do nowicjatu zakonu dominikanów w Krakowie. W czasie II wojny światowej studiował potajemnie i w czerwcu 1945 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Kariera naukowa ojca Mieczysława rozwijała się pomyślnie: w 1946 r. uzyskał doktorat z filozofii, w 1948 – z teologii. W latach 1946-1954 wykładał filozofię w Dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie, a od 1951 r. rozpoczął również pracę na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który pozostał dla niego faktycznie drugim domem.
Działalność naukowa Krąpca zaowocowała setkami artykułów, tylko książek napisał ponad 30, wiele z nich zostało przetłumaczonych na język angielski, francuski i rosyjski. Prace Mieczysława Krąpca zapoczątkowały tzw. lubelską szkołę filozoficzną, która rozwinęła realistyczny nurt neoscholastyki XIX i XX w.

W 1970 r. o. Mieczysław Krąpiec został wybrany na rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pełnił tę funkcję łącznie 13 lat, przez pięć kadencji. Prowadzenie uczelni katolickiej w komunistycznej Polsce było niezwykle trudne. Trzeba pamiętać, że lubelska szkoła filozoficzna była opozycyjna wobec ideologii państwowej, czyli marksizmu, i ten fakt mocno komplikował to niełatwe zadanie, ale o. Mieczysław świetnie z nim sobie poradził. Za jego kierownictwa Katolicki Uniwersytet Lubelski stał się jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce.

Za osiągnięcia naukowe o. Mieczysław został uhonorowany licznymi tytułami i nagrodami nie tylko w Polsce, ale także w Belgii, Austrii, Włoszech, Francji, Kanadzie, Meksyku i Wielkiej Brytanii. M.in. w 1993 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Instytutu Edukacji Publicznej w Tarnopolu.

O. Mieczysław Krąpiec zmarł 8 maja 2008 r., pracując do ostatniej chwili życia. Został pochowany w Lublinie. Dziś jego imię nosi Polskie Centrum Kultury i Edukacji w Tarnopolu.

Sergij Porowczuk za: Konsulat Generalny RP w Lucku, 8 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code