Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Miasto Perejasław pozbędzie się przydomka „Chmielnicki”

Miasto Perejasław pozbędzie się przydomka „Chmielnicki”

26 października deputowani do Rady Miasta Perejasław Chmielnicki postanowili o powrocie  do starej nazwy Perejasław.

W uzasadnieniu decyzji czytamy, że „Perejasław to miasto, założone w 907 roku, które jest jednym z najstarszych miast Ukrainy”. Radni przygotują list do Kijowskiej Rady Obwodowej z prośbą o złożenie w parlamencie podania by zmiana nazwy miasta doszła do skutku.

Przydomek „Chmielnicki” miasto otrzymało w 1943 roku po zakończeniu niemieckiej okupacji. Wówczas sowieci tłumaczyli zmianę „uszanowaniem pamięci wielkiego syna ukraińskiego narodu… współtwórcy sojuszu rosyjskiego i ukraińskiego narodu- Bohdana Chmielnickiego”.

Pierwszą próbę zmienić nazwę w czasach niepodległości deputowani podjęli w 2000 r., lecz wówczas na przeszkodzie stanęli komuniści.

18 stycznia 1654 w Perejasławiu pomiędzy Kozakami i Bohdanem Chmielnickim , a Wasylem Buturlinem, występującym jako pełnomocnik cara Rosji Aleksego I, zawarto umowę, na mocy której Ukraina została poddana władzy cara Rosji.

Słowo Polskie, 30.10.17 r. 

lp 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code