Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Mer Równego Tretiak oraz prezydent miasta Lublina Żuk omówili współpracę partnerską

Mer Równego Tretiak oraz prezydent miasta Lublina Żuk omówili współpracę partnerską

8 kwietnia 2021 r. odbyła się wideokonferencja mera miasta Równego Ołeksandra Tretiaka z prezydentem miasta Lublina Krzysztofem Żukiem.

Lublin to jedno z miast partnerskich Równego, z którym 1 października 2013 roku podpisano umowę o współpracy. Lublin aktywnie angażuje się we wspólne projekty i inicjatywy w różnych dziedzinach. Według mera Równego, Lublin jest dla Równego wzorem w rozwoju samorządu terytorialnego. Dzięki Lublinowi Równe przez kilka lat z rzędu mogło brać udział w pracach platformy Kongresu Inicjatyw Wschodnioeuropejskich.

Podczas rozmowy Ołeksander Tretiak podziękował Prezydentowi Lublina za dotychczasową współpracę. Bardzo ważna jest zdaniem Oleksandra Tretiaka uwaga i szacunek, z jakim są traktowani w Lublinie ludzie, którzy tworzyli wspólną historię. Rówieńska społeczność wysoko oceniła inicjatywę samorządu Lublina dotyczącą wzniesienia pomnika księdza greckokatolickiego z regionu huculskiego Omelana Kowcza. Przeszedł on do historii Ukrainy i Polski dzięki duszpasterskiej działalności charytatywnej.

Liderzy zaprzyjaźnionych miast dużą wagę przykładali do współpracy na rzecz młodzieży. Lublin niedawno wygrał konkurs o tytuł Młodzieżowej Stolicy Europy 2023. Prezydenta Miasta gratulując władzom Lublina tytułu, podkreślił, że Równe dokłada również wszelkich starań, aby zintensyfikować inicjatywy młodzieżowe. W tym celu obecnie trwają aktywne prace nad utworzeniem Rady Młodzieży. To może stać się jeszcze jednym momentem jednoczącym we wzajemnej współpracy. Z kolei Krzysztof Żuk powiedział, że uczelnie działające w Lublinie są zainteresowane stworzeniem Ukraińcom możliwości uzyskania podwójnego dyplomu europejskiego.

Mer Równego w trakcie rozmowy ze swoim polskim kolegą

Obu prezydentom jest bliski temat nawiązywania współpracy międzywyznaniowej w ich społecznościach. Prezydent Lublina otrzymał niegdyś honorową nagrodę Rady Ekumenicznej RP za wkład w rozwój dialogu międzywyznaniowego.

Pan Tretiak, który nadzoruje prace Rady Dialogu Religijnego, ma w tej sprawie duże doświadczenie. Z tej okazji podziękował on swojemu koledze za jasne stanowisko w kwestii utrzymania wartości chrześcijańskich. Prezydent Lublina nie pominął bolesnego dla naszego kraju tematu – wojny, która toczy się na Wschodzie. Krzysztof Żuk zaznaczył, że władze miasta organizują różne przedsięwzięcia, które podkreślają głębię i złożoność sytuacji, w jakiej znajdują się Ukraińcy. Według Ołeksandra Tretiaka, który wielokrotnie odwiedzał wschód jako wolontariusz, Równe zintensyfikowało dziś pracę z różnymi kategoriami obywateli dotkniętych wojną. W mieście jest dziś 7 tysięcy weteranów wojny na wschodzie. Wiele dzieci zostało osieroconych. Ze swojej strony Krzysztof Żuk zasugerował możliwość zorganizowania obozów wypoczynkowych dla takich dzieci.

Ołeksander Tretiak złożył kondolencje całemu narodowi polskiemu w rocznicę tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i elity narodu polskiego. Spotkanie prezydentów przebiegało w ciepłej atmosferze i okazało się bardzo owocne. Podsumowując, prezydenci obu miast wymienili zaproszenia do udziału w różnego rodzaju wydarzeniach, które odbędą się w obu miastach.

Serhij Porowczuk za: RM Równe, 13 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code