Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odwiedził przedstawicieli mołdawskiej Polonii

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odwiedził przedstawicieli mołdawskiej Polonii

Fot. http://esp.md

O nauczaniu języka polskiego, kultywowaniu polskich tradycji i podtrzymywaniu więzi z ojczyzną rozmawiał marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przedstawicielami mołdawskiej Polonii w Bielcach i Styrczy.

W rozmowie z dziennikarzami Karczewski podkreślił, że Polonia w Mołdawii jest stosunkowo niewielka i liczy około 5 tys. osób, ale jest też wyjątkowo prężna i aktywna. Wskazywał m.in. przykład organizacji polskich w Bielcach, gdzie – jak zauważył – odbywają się lekcje języka polskiego oraz organizowane są wydarzenia związane z kultywowaniem polskości – konkursy, festyny i warsztaty. Marszałek rozmawiał z przedstawicielami Polonii i obejrzał występy artystyczne polonijnej młodzieży.

Karczewski wyraził też nadzieję, że polonijna młodzież będzie utrzymywać więź z krajem poprzez wyjazdy kolonijne do polskich miast, a w przyszłości być może podejmie studia w Polsce.

Pytany, jakie potrzeby zgłaszają przedstawiciele Polonii, marszałek Senatu zaznaczył, że pojawiają się prośby o drobną pomoc, np. w zakupie strojów ludowych. Zapewnił, że wysłucha wszystkich próśb i w miarę możliwości będzie się starał pomóc.

W Mołdawii działa 25 organizacji polonijnych. Do najstarszych i największych należy Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach, które dysponuje własną siedzibą, kupioną z polskich funduszy w 1998 roku. Zrzesza ono ponad 800 członków. W kraju działają też dwie filie Domu Polskiego.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 09.10.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code