Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Majowe uroczystości w Kamieńcu i Nowogradzie Wołyńskim

Majowe uroczystości w Kamieńcu i Nowogradzie Wołyńskim

10 maja 2019 r. w Kamieńcu Podolskim oraz dzień później w Nowogradzie Wołyńskim odbyły się obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Konstytucji 3 Maja, zorganizowane przez polski konsulat w Winnicy.

W imprezach uczestniczyli przedstawiciele polskiej społeczności, mieszkającej w obwodach winnickim, czerniowieckim, chmielnickim oraz żytomierskim, Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z Lublina, duchowieństwo oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.

Obchody miały charakter rodzinny. Liczną część gości stanowiła młodzież szkolna, dla której przygotowano liczne zabawy i dodatkowe atrakcje.

Obecnych na spotkaniu w Kamieńcu powitali Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, mer Kamieńca Podolskiego Mychajło Simaszkiewicz oraz biskup Jan Niemiec.

Część artystyczną zainicjował występ zespołu „Aksamitki” z Baru oraz zespołów, działających przy polskich organizacjach w Kamieńcu Podolskim.

Następnie widzowie mogli obejrzeć występ polskiego Studia Teatralnego z Wilna, które przygotowało dla rodaków z Podola i Wołynia przedstawienie multimedialne „Kopciuszek”.

W Nowogradzie Wołyńskim na honorowych gości czekała pełna sala gości, przede wszystkim Polaków, na codzień mieszkających na Ukrainie.

Po występach lokalnych zespołów artystycznych i spektaklu „Kopciuszek” na dzieci i młodzież czekały liczne atrakcje: malowanie twarzy, quizy, robienie pierników, Przystanek Historia, warsztaty plastyczne. Można też było obejrzeć wystawę „20 lat Polski w NATO”.

Wcześniej Pan Ambasador odwiedził wraz z Konsulem Generalnym RP w Winnicy Damianem Ciarcińskim szkołę w Susłach, gdzie od lat dzieci uczą się języka polskiego.

Ambasador Bartosz Cichocki i Konsul Generalny Damian Ciarciński zapalili znicze na mogile żołnierzy 13. Batalionu Saperów Kaniowskich, poległych 26 czerwca 1920 roku w bitwie pod Susłami oraz na grobach żołnierzy ze wsi Susły poległych w ATO.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP Winnicy, Ireny Letawinej Medlakowskiej, Franciszka Micińskiego, 15 maja 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code