Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Lwowska „Formuła 1” dorównywała Monaco!

Lwowska „Formuła 1” dorównywała Monaco!

W dniach 2-4 czerwca we Lwowie tradycyjnie odbędzie się festiwal samochodów „Leopolis Grand Prix”, który w tym roku poświęcony jest 85. rocznicy wyścigów Grand Prix.

Przypomnimy, że 8 września 1930 roku wystartowały pierwsze okrężne wyścigi ulicami Lwowa, które z powodu charakterystycznego kształtu trasy (trójkąt ze ściętymi rogami) nazwano „Lwowskim trójkątem”. Za polskich czasów trasa „Lwowski trójkąt” była na takim samym poziomie profesjonalnym w świecie, jak i słynna trasa „Grand Prix Monaco”.

W roku 2017 Park kultury i wypoczynku im. Chmielnickiego zostanie przekształcony w osobne „retromiasto”. Powstaną ulice Angielska, Niemiecka, Ukraińska, Francuska, Amerykańska, Włoska, Japońska, Bajkerska, Skandynawska i oczywiście Polska! Na każdej z tych ulic znajdą się auta producentów tych krajów, ich dania kuchni narodowej, wzornictwo, ponadto całość będzie oprawiona piękną muzyką w wykonaniu lwowskich zespołów muzycznych. Natomiast w dzielnicy Wojskowej odbywać się będzie rekonstrukcja obozu wojskowego od stowarzyszenia „Pamięć”. W Dziecięcej dzielnicy organizatorzy wznowią wyścigi na dziecięcych samochodach pedałowych „Formuła 001” (w latach 1930 takie właśnie wyścigi rozpoczynały Grand Prix Lwowa).

Obecnie do udziału w festiwalu zgłosiło się 200 samochodów z 9 krajów świata (Ukraina, Białoruś, Polska, Litwa, Austria, Włochy, USA, Estonia, Czechy). Są to przedstawiciele 48 fan clubów świata. Po raz pierwszy do retro wyścigów dołączą ekipy z Estonii i USA.

Na festiwalu zaprezentowany będzie amerykański przemysł samochodowy w postaci, m.in. takich legendarnych aut jak: Ford T (1912), Pontiac Landau (1928), Cadillac de Ville (1963), Cadillac Calais (1967), Buick Le Sabre (1976), Buick Electra (1972). Wśród uczestników Angielskiej ulicy będą: Jaguar XJ-12 (1984), Jaguar SS100 (1936) i Rolls Royce Silver Cloud II (1962). Na Niemieckiej ulicy można będzie spotkać: Wanderera W23 (1938) і  BMW DA3 Wartburg (1930). Z radzieckich zaś marek pojawi się legendarny samochód ZiŁ-115 (1978 roku), którego używał komunistyczny przywódca Radzieckiej Ukrainy Włodzimierz Szczerbicki oraz ZiS-110, GAZ-13 i Czajka GAZ-14, nazywana „radzieckim członkowozem”, ponieważ tylko tymi autami jeździli członkowie biura politycznego CK KPZR.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 27.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code