Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Lwowska „Formuła 1” dorównywała Monaco!

Lwowska „Formuła 1” dorównywała Monaco!

W dniach 2-4 czerwca we Lwowie tradycyjnie odbędzie się festiwal samochodów „Leopolis Grand Prix”, który w tym roku poświęcony jest 85. rocznicy wyścigów Grand Prix.

Przypomnimy, że 8 września 1930 roku wystartowały pierwsze okrężne wyścigi ulicami Lwowa, które z powodu charakterystycznego kształtu trasy (trójkąt ze ściętymi rogami) nazwano „Lwowskim trójkątem”. Za polskich czasów trasa „Lwowski trójkąt” była na takim samym poziomie profesjonalnym w świecie, jak i słynna trasa „Grand Prix Monaco”.

W roku 2017 Park kultury i wypoczynku im. Chmielnickiego zostanie przekształcony w osobne „retromiasto”. Powstaną ulice Angielska, Niemiecka, Ukraińska, Francuska, Amerykańska, Włoska, Japońska, Bajkerska, Skandynawska i oczywiście Polska! Na każdej z tych ulic znajdą się auta producentów tych krajów, ich dania kuchni narodowej, wzornictwo, ponadto całość będzie oprawiona piękną muzyką w wykonaniu lwowskich zespołów muzycznych. Natomiast w dzielnicy Wojskowej odbywać się będzie rekonstrukcja obozu wojskowego od stowarzyszenia „Pamięć”. W Dziecięcej dzielnicy organizatorzy wznowią wyścigi na dziecięcych samochodach pedałowych „Formuła 001” (w latach 1930 takie właśnie wyścigi rozpoczynały Grand Prix Lwowa).

Obecnie do udziału w festiwalu zgłosiło się 200 samochodów z 9 krajów świata (Ukraina, Białoruś, Polska, Litwa, Austria, Włochy, USA, Estonia, Czechy). Są to przedstawiciele 48 fan clubów świata. Po raz pierwszy do retro wyścigów dołączą ekipy z Estonii i USA.

Na festiwalu zaprezentowany będzie amerykański przemysł samochodowy w postaci, m.in. takich legendarnych aut jak: Ford T (1912), Pontiac Landau (1928), Cadillac de Ville (1963), Cadillac Calais (1967), Buick Le Sabre (1976), Buick Electra (1972). Wśród uczestników Angielskiej ulicy będą: Jaguar XJ-12 (1984), Jaguar SS100 (1936) i Rolls Royce Silver Cloud II (1962). Na Niemieckiej ulicy można będzie spotkać: Wanderera W23 (1938) і  BMW DA3 Wartburg (1930). Z radzieckich zaś marek pojawi się legendarny samochód ZiŁ-115 (1978 roku), którego używał komunistyczny przywódca Radzieckiej Ukrainy Włodzimierz Szczerbicki oraz ZiS-110, GAZ-13 i Czajka GAZ-14, nazywana „radzieckim członkowozem”, ponieważ tylko tymi autami jeździli członkowie biura politycznego CK KPZR.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 27.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *