Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Losami Tadeusza Kościuszki zainteresowała się podolska młodzież

Losami Tadeusza Kościuszki zainteresowała się podolska młodzież

Listy  polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego Tadeusza  Kosciuszki  do Podolanki Tekli Żurowskiej, wydrukowane w „Słowie Polskim”, stały się źródłem cennej informacji dla studentów Instytutu Kooperacii Spożywczej w dawnym Płoskirowie.

Nieznane strony z historii Międzyboża zainteresowały także miejscowych historyków. Okazało się, ze często miejscem ich spotkań był kościół Świętej Trójcy w Międzybożu.

Razem z proboszczem Latyczowskiej parafii Najświetszej Maryi Panny Adamem Przywuskim studenci oraz członkowie polskich organizacji, działających na Podolu, posprzątali śmiecie przy ruinach międzyboskiego kościoła i postawili bramkę.

O arcyciekawych wydarzeniach z udziałem Kościuszki i innych postaci z historii studentom opowiadali na spotkaniu, które odbyło się w miejscowej księgarni zastępca dyrektora Muzeum w Międzybożu Igor Zapadenko  oraz wykładowcy Instytutu Kooperacji.

W roku 2018 w Międzybożu zaplanowano odsłonić tablicę pamiątkową, poświęconą Tadeuszowi Kościuszce – bohaterowi walk o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych. Miasto Chmielnicki od paru lat podtrzymuje partnerskie stosunki z Gdańskim Instytutem Turystyki.

Franciszek Miciński, 09.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code