Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Listy do redakcji. Zdobyłem książkę „Ukraińsko-polskie braterstwo broni. Wspólne zwycięstwa w obronie Europy”

Listy do redakcji. Zdobyłem książkę „Ukraińsko-polskie braterstwo broni. Wspólne zwycięstwa w obronie Europy”

Podczas ostatniej mojej wizyty w Kijowie przypadkowo udało mi się zdobyć książkę „Ukraińsko-polskie braterstwo broni. Wspólne zwycięstwa w obronie Europy”, przygotowaną przez Tarasa Woźniaka oraz Fundację PAUCI w 2007 roku.

Zagłębiając się w meandry historii dowiedziałem się o mało znanych faktach na temat wspólnej walki z Turkami pod Chocimiem w 1621 i 1676 roku, pod Wiedniem w 1683, z bolszewikami pod Warszawą w 1920 oraz o wspólnych działaniach podczas misji pokojowej w Kosowie w latach 2000-2007.

Historia polsko-rusińskiej, polsko-ukraińskiej współpracy militarnej do dziś nie została w wystarczającym stopniu wyświetlona przez pryzmat narzucanej przez komuno-bolszewicką propagandę wizji polsko-ukraińskich konfliktów w XIX i XX wieku.

Rządni wiedzy w książce mogą znaleźć wiele ciekawych historycznych dokumentów, ilustracji, sporządzonych na podstawie płócien wybitnych malarzy, portrety działaczy wojskowych, mapy miast oraz marsze wojenne.

Polski i ukraiński wkład w obronę demokratycznej i chrześcijańskiej Europy jest znacznie większy, niż mogłoby się wydawać. Książka „Ukraińsko-polskie braterstwo broni. Wspólne zwycięstwa w obronie Europy” jest próbą odejścia od konfrontacyjnej modeli traktowania historii Polski i Ukrainy oraz ciekawym materiałem pomocowym dla naukowców po obydwie strony granicy.

Zachęcam do kupowania i czytania!

Sergij Porowczuk, Równe, 18.11.16 r.