Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Listy do redakcji. Sprawy teatralne i edukacyjne na ziemi krzyżopolskiej

Listy do redakcji. Sprawy teatralne i edukacyjne na ziemi krzyżopolskiej

Kończy się rok szkolny 2014-2015 rok, a wraz z nim – „sezon teatralny” w krzyżopolskiej szkolе nr 1, w której odbywa się także nauka języka polskiego dla młodzieży z całego rejonu.

Przy tej szkole od ponad dziesięciu lat działa studium teatralne „Świat po drugiej stronie lustra”. Powstało ono w 2004 roku, dzięki wysiłkom nauczycielek Larysy Andronik oraz Iryny Placok przy wsparciu zastępcy dyrektora szkoły Haliny Zabołotnej.

Od 2011 dzięki współpracy między krzyżopolskim „Stowarzyszeniem Polaków im. Wojciecha Darzyckiego” z ww. szkołą, zwykły dziecięcy teatrzyk zaczął eksperymentować z polską sztuką teatralną, przygotowując przedstawienia także w języku polskim. A po tym, jak z 2014 roku w szkole rozpoczęto nauczanie języka polskiego, jako drugiego języka obcego, co samo w sobie było bardzo ważnym wydarzeniem, studio teatralne otrzymało nowy impuls dla kontynuowania swojej działalności w „polskiej płaszczyźnie”.

W jego repertuarze stale przybywa spektakli, związanych z kulturą i tradycjami narodu polskiego. Szczególnie udał się młodzieży spektakl „Zwyczaje wielkanocne”, premiera którego odbyła się w szkole nr 1 w drugiej połowie kwietnia. Miejscowa młodzież podczas zabawy w aktorów coraz bardziej przekonuje się w istnieniu wspólnej kulturowej tradycji ukraińskiego i polskiego narodów.

Krzyżopolskie „Stowarzyszenie Polaków im. Wojciecha Darzyckiego” poszło jeszcze dalej i zapoczątkowało realizację projektu „Uczymy się polskiego w godzinach lekcyjnych i pozalekcyjnych”. Także dzięki staraniom prezesa tej organizacji w Krzyżopolu powstał Klub miłośników języka i kultury polskiej „Dialog”.

Młodzież polskiego pochodzenia i nie tylko w rejonie krzyżopolskim ma teraz możliwość uczenia się języka polskiego w Polskiej Sobotniej Szkole (nauczycielka języka Larysa Andronik) oraz w 2015 roku rozpoczęła działalność szkółka niedzielna we wsi Horodkówka (d. Miastkówka) – nauczycielka Alla Koszyk.

Jednak najważniejszym osiągnięciem działalności Stowarzyszenia jest wprowadzenie języka polskiego, jako drugiego języka obcego w krzyżopolskiej szkole nr 1.
Są już pierwsze osiągnięcia. To przede wszystkim – udział krzyżopolskich dzieci w okręgowej olimpiadzie z języka polskiego oraz dziesiątki wyuczonych polskich wierszy i piosenek.

Wadym Stanowski, 10.05.15 r.


{morfeo 836}

{youtube}{/youtube}