Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Podróż młodzieży ze Sławuty do Rzeszowa na obchody Święta Niepodległości

Listy do redakcji. Podróż młodzieży ze Sławuty do Rzeszowa na obchody Święta Niepodległości

W pierwszej dekadzie listopada odbyła się podróż młodzieży polskiego pochodzenia, należącej do Polskiego Stowarzyszenia K.O. im.Romana D. Sanguszki  ze Sławuty nad Horyniem na Wołyniu do regionu Podkarpacie – kołyski kultury narodowej i ludowej, centrum turystycznego, jak i również centrum ważnej części historii Rzeczypospolitej Polskiej.

Jedną z wyjątkowych ciekawostek w ramach  obchodów Święta Narodowego zaprezentowało w tym roku słynne miasto Rzeszów grono jego mieszkańców i działaczy społecznych, w tym Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie oraz Gildia Miłośników Nauki na czele z Panem Dariuszem Ziębą, działająca w strefie kulturalno-społecznej na rzecz wsparcia, pielęgnowania i rozwoju relacji międzynarodowych.

Aktywnie dołączył się do upamiętnienia Marszałka także Związek Piłsudczyków RP, Oddział w Rzeszowie – organizacja, która przez wielu lat zgodnie ze słowami pieśni hymnicznej z lat 80-tych dba o to, „żeby Polska była Polską”. Co w swojej kolejności jest bardzo ważną rzeczą dla ludzi, działających wspólnie na pomoście historii.

Właśnie na zaproszenie Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie i Gildii Miłośników Nauki Polacy ze Sławuty otrzymali możliwość odwiedzić jeden z regionów Polski i jeszcze glębiej zaczerpnąć historii kraju, skąd pochodzą ich przodkowie i dokąd zmierza na pewno każdy, kto identyfikuje siebie jako część narodu polskiego.

W zakresie aktywnej integracji przez zbliżenie, osobiste doświadczenie i ciekawą wzajemną komunikację odbył się przyjazd młodych ludzi ze Sławuty hotelu „Ziemowit”, usytuowanego obok Parku Papieskiego. Osobista opieka jego dyrektora – Pana Wiesława Puterli i jego żony – Pani Krystyny Puterli, doskonała obsługa, komfortowe pokoje i elegancka kuchnia pozostawili niezapomniane wrażenie gościnności i poczucie bycia w domu rodzinnym.

Po przybyciu do Rzeszowa od razu został zorganizowany wspólny wyjazd najpierw do miasta Przeworsk – kiedyś siedziby ks. Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej herbu Szreniawa i jednocześnie miejsca urodzenia jej syna w roku 1832 księcia Romana Damiana Sanguszki – Patrona Stowarzyszenia sławuckiej młodzieży. Następnie droga prowadziła do Markowej – miejsca pamięci o Polakach, ratujących w czasie II wojny światowej Żydów. Muzeum im. Rodziny Ulmów, która obecnie znajduje się w procesie beatyfikacji, dotyka swoją tragiczną treścią myśl i serce każdego, kto wchodzi  w jego niezwykłą budowlę, kto zaczyna wpatrywać się w oczy ofiar nacystowskiego reżimu, niszczącego kiedyś bezwzględnie ród ludzki, miłosierdzie i zasady moralności społeczeństwa. Grupa ze Sławuty miała także możliwość odwiedzenia mogiły tej Wielkiej Rodziny na miejscowym cmentarzu i wspólnej modlitwy o pokój duszy tych wybitnych Polaków.

W następnym dniu 10 listopada, w niedzielę , grupa ze Sławuty miała wielki zaszczyt uczestniczyć we Mszy świętej w rzeszowskiej Katedrze celebrowanej przez proboszczem ks. Krzysztofa Gołąbka. Wspólna modlitwa, śpiew liturgiczny, piękne brzmienie organów, przemowa Prezesa sławuckiego Stowarzyszenia do Rodaków – Pana Pawła Bondara – w czasie Mszy świętej pozostawili dla wszystkich obecnych wzruszające wspomnienia i stali się przestrzenią refleksji osobistych każdego z uczestników podróży do Rzeszowa.

Po mszy świętej grupa ze Sławuty wyjechała do Łańcuta, żeby odwiedzić miejscowe Muzeum w zamku dzięki dyrektorowi placówki Panu Karolowi Wójtowiczowi – dawną rezydencję księżny marszałkowej Izabelli Marii z Lubomirskich. Historia którego jest sciśle związana przez postać ks. Marii Klementyny Sanguszko – córki ks. Romana Adama Stanisława Sanguszki („Sybiriaka”), oraz jej męża – hr.Alfreda Potockiego – Ordynata na Łańcucie z sanguszkowską rezydencją w Sławucie – miejscu urodzenia ks.Marii Klementyny, gdzie w roku 1851 odbył się ich ślub.

Następnym punktem zwiedzenia była placówka Zespołu Szkół Społecznych nr 1 pod kierownictwem Pani Dyrektor Anny Czyrek. W szkole młodzież ze Sławuty oraz ich rodzice spotkali się z rówieśnikami, a także dyrekcją, pedagogami i uczniami wyżej wymienionej szkoły. Uroczysty list, poświęcony historycznym dziejom wspólnego dziedzictwa narodowego, został odczytany przez Vice-Prezesa sławuckiego Stowarzyszenia. W ramach podziękowania gospodarze otrzymali, pachnący karawaj na ręczniku z haftem, odbyło się także przedstawienie ostatniego z edukacyjnych projektów w zakresie nauczania języka polskiego w Sławucie – filmu „Książę Roman” (https://www.youtube.com/watch?v=DS-zVO0DhZY ), który jest skutkiem półrocznej pracy praktycznej. Podczas uroczystości zaprezentowano wiązankę pieśni patriotycznych, takich jak „My pierwsza brygada”, „Ułani, ułani”, „ Czarna Madonna”, „Lipka”, „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”, osobliwe wykonanie pieśni „Rozkwitały pąki białych róż” na bandurze i nawet ukraińska pieśń „Rozpriagajte chłopci koni” przez odrodzony zespół „Głos miłości”. Mieszkańcy Podkarpacia otrzymali masę pozytywnych wrażeń, a goście cieszyły się ciepłą atmosferą.

11 listopada odbyły się uroczyste obchody 101 rocznicy Święta Narodowego na Placu Wolności w Rzeszowie, połączone z odsłonięciem i poświęceniem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego – jednego z ojców niepodległości Polski. Obchody rozpoczęły się o 10 godzinie uroczystą Mszą świętą w kościele farnym, transmitowaną przez Katolickie Radio „Via” i Radio Rzeszów.

O godzinie 11.45 od złożenia meldunku przez Dowódcę Garnizonu Rzeszów rozpoczęły się uroczystości na Placu Wolności, po czym zabrzmiał Hymn Państwowy i podniesienie Flagi Państwowej. Następnie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczyste słowo kierowali do wszystkich w tych chwilach Prezes Zarządu Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie – Pan Dariusz Zięba, Wojewoda Podkarpacki – Pani Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Pan Władysław Ortyl, Prezydent miasta Rzeszów – Pan Tadeusz Ferenc.

Dla wszystkich wyżej wymienionych przedstawicieli władz miasta Rzeszów i województwa podkarpackiego Polskie Stowarzyszenie im. Romana Damiana Sanguszki uroczyście przekazało liczne prezenty od Rodaków z Wołynia i władz miasta Sławuta. Po czym był Apel pamięci i Salwa Honorowa, a także składanie więców, w którym mieli zaszczyt uczestniczyć Polacy ze Sławuty, do których na Placu Wolności w ciągu uroczystych obchodów przez cały czas podchodziła wielka ilość ludzi miejscowych – Rzeszowian, przodkowie których kiedyś mieszkali na terenach II RP.

Po pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego odbyła się uroczysta defilada, ćwiczenia i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznej, zorganizowane przez Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego – Pana Piotra Wanata, za co oddzielnie z całego serca szczerze dziękujemy, a także koncert na rzeszowskim Rynku „ Rzeszów Śpiewa Patriotycznie”, organizatorami którego są Fundacja Jednego Serca i Jednego Ducha i miasto Rzeszów.
Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im.Romana Damiana Sanguszki ze Sławuty wyraża głęboką wdzięczność i szacunek za umożliwienie wspólnych obchodów Dnia odzyskania niepodległości przez Polskę w mieście Rzeszów, ciepłe przyjęcie i niezapomniane wrażenie od regionu Podkarpacie przede wszystkim dla Gildii Miłośników Nauki, a zwłaszcza – Prezesowi Gildii i jednocześnie Prezesowi Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego – Panu Dariuszu Ziębie za zaproszenie, otwarte serce i przykład prawdziwego patriotyzmu dla współczesnej młodzieży, Wojewodzie Podkarpackiemu – Pani Ewie Leniart za ciepłe przyjęcie i życzliwe słowa, Marszałkowi Województwa Podkarpackiego – Panu Władysławowi Ortylowi za hojną pracę, pomoc Rodakom i uśmiech na twarzy, Prezydentowi miasta Rzeszów – Panu Tadeuszowi Ferencu za ciepłe przyjęcie Prezesa Stowarzyszenia ze Sławuty, Dyrektorowi Muzeum-Zamku w Łańcucie – Panu Witu Karolu Wójtowiczu za owocną długoletnią pracę i możliwość zapoznania z dziedzictwem historycznym, Dyrektorowi Zespołu Szkół Społecznych №1 – Pani Annie Czyrek za bardzo ciekawą integrację dzieci przez wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych i narodowych oraz taniec polonez i kujawiak, Dyrektorowi I Liceum Ogólnokształcącego – Panu Piotru Wanatu za organizację ćwiczeń pieśni patriotycznej i atmosferę przyjaźni, Panu Piotru Jahnu za opiekę i ekskurs historyczny co do historii Podkarpacia i miasta Rzeszów, Dyrekcji firmy „Kruszgeo” w Rzeszowie za umożliwienie wyjazdu Stowarzyszenia ze Sławuty do Rzeszowa, patriotyzm i otwartość serca, Kierownictwu hotelu „Zimowit” w Rzeszowie – Panu Wiesławu Puterli i Pani Krystynie Puterli za jaknajleprze i najcieplejsze przyjęcie w czasie pobytu sławutskiej młodzieży, Pani Bogusławie Budzie – Przewodniczącej Sekcji Regionalnej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie i Związku Piłsudczyków RP, Oddział w Rzeszowie za wspólne radosne i niezapomniane obchody Święta Narodowego w mieście Rzeszów pod honorowym Patronatem Prezydenta RP – Pana Andrzeja Dudy w roku 2019.

Z całego serca życzymy pokoju i przyjaźni! Składamy hołd wszystkim Bohaterom, co oddali swe życie za Niepodległość i własnym życiem zmierzyli miarę oddania Ojczyźnie!

Wiktoria Pachomowa, 17 listopada 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code