Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Listy do redakcji. Obchody Święta Niepodległości Polski w Zdołbunowie

Listy do redakcji. Obchody Święta Niepodległości Polski w Zdołbunowie

W niedzielę 22 listopada w Szkole Muzycznej miasta Zdołbunowa pod Równem Towarzystwo Kultury  Polskiej  wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Szkołą Języka Polskiego, kierowaną przez Barbarę Włodarczyk, obchodziło 101 rocznicę Święta Niepodległości Polski.

W uroczystości wzięli udział szef Zdołbunowskiej Rady Rejonowej, sekretarz Zdołbunowskiej Rady Miasta Walentyna Kapituła, kierownik Zdołbunowskiej Administracji Państwowej Serhij Kondraczuk, proboszcz kościoła św. Piotra i Pawła Andrzej Ścisłowicz i inni.

Na początku wszystkich obecnych powitała przewodnicząca Stowarzyszenia Kultury Polskiej w Zdołbunowie Zofia Mihalewicz. Oficjalna część wydarzenia rozpoczęła się od odśpiewania hymnów dwóch państw – Ukrainy i Polski.

W swoim przemówieniu w imieniu władz miejskich Sekretarz Rady Miasta Zdołbunowa Walentyna Kapituła  zauważyła, że Polska jest bardzo wiarygodnym partnerem strategicznym dla Ukrainy, który wspiera jej aspiracje w sprawie integracji europejskiej. Pani Walentyna dodała, że Polacy i Ukraińcy są dwoma przyjaznymi narodami, które miały wiele wspólnego w przeszłości. Dla Ukrainy, która stanęła przed poważnymi wyzwaniami, przykład Polski jest niezwykle ważny. Dzięki nieposkromionemu duchowi, spójności i ciężkiej pracy, Polacy nie tylko ożywili swój kraj, ale także uczynili z niego model udanego rozwoju i dobrobytu w zjednoczonej Europie.

W ramach wystąpień zapewniano, że polsko-ukraińskie relacje przyjaźni i partnerstwa strategicznego będą się nadal pogłębiać, ponieważ przedstawiciele polskiej wspólnoty Zdołbunowy zawsze chętnie biorą udział w obchodach świąt narodowych oraz lokalnych, a także przyczynają się do rozwoju Ukrainy, pomagając w różnych dziedzinach.

Dla obecnych gości nauczycielka języka polskiego, pani Barbara, przedstawiła prezentację multimedialną, w której wspomniał o historycznych przesłankach niepodległości Polski, podkreślając znaczenie tego święta narodowego dla każdego Polaka. Uroczystości zakończyły się świątecznym koncertem.

Sergij  Porowczuk, 30 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code