Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Kwiecień pamięci w Sławucie

Listy do redakcji. Kwiecień pamięci w Sławucie

Kwiecień 2019 jest bardzo bogaty na różne wydarzenia. Na wydarzenia o różnym charakterze. Na dni, które mamy pamiętać przez całe swoje życie i przekazywań trudną i ciężką pamięć przyszłym pokoleniom.

Lecz również i radość Zmartwychwstania Chrystusa, jako zwycięstwo nad  śmiercią, radość oraz symbol życia wiecznego. Ten miesiąc jest symbolem całego życia człowieka. Walki dobra ze złem, a w końcu zwycięstwa dobra i życia wiecznego. Razem z radością, musimy pamiętać i o tych stronach tragicznych, które zdarzyły się w życiu Polaków.

W czasie oczekiwania na największe Święto całego świata chrześcijańskiego mamy pamiętać o tych, którzy zginęli w walce za przyszłość. Przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia w Sławucie mieliśmy bardzo bogaty dzień, który połączył cześć pamięci zamordowanym w zbrodni katyńskiej, tym, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W tym samym dniu mieliśmy zaszczyt gościć wielce szanownych gości z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdniku wraz z szefem Panem Andrzejem Mańką.

Niestety, w całej historii Polski i narodu polskiego, wiek XX i początek wieku XXI pozostawił bardzo tragiczne ślady. Z bólem w sercu, milcząc, wspominamy kwiecień roku 1940 i makabryczne wydarzenia w okolicach Katynia. Masowe morderstwo polskich jeńców wojennych w Katyniu. Nieludzkie dzieje czerwonych katów popełnione wiosną, kiedy przyroda wraca do życia, kwiaty rozkwitają i coraz głośniej śpiewają ptaki. Kwiecień roku 2010… Katastrofa smoleńska, w której zginęło 96 osób. Tej katastrofy nie przeżyła żadna z osób będących na pokładzie. Dwie tragedię które połączyła ziemia pod Smoleńskiem.

Zaczęliśmy od upamiętnienia zmarłych w roku 1940, a później w roku 2010. Brzmiały wiersze patriotyczne, pieśń „Nie pamiętaj, bo nie możesz” w wykonaniu uczniów Szkoły Sobotniej, pieśń

„Taki kraj”, którą śpiewała Karolina Opanasiuk. Apel Poległych przeczytała Pani Prezes ZPU Oddział w Sławucie Julia Opanasiuk. Pani Prezes towarzyszył młody trębacz Dima Tymczuk, który zagrał sygnał „Cisza” i sygnał „Śpij kolego”.

Zakończyliśmy te spotkanie przypominaniem, że już wkrótce będą Święta. O tym obecnym przypominały wesołym tańcem, dobrymi życzeniami, piosenkami nasze najpiękniejsze i najbardziej wesołe małe kurczaczki, zajączek, baranek. Jednym słowem najbardziej zdolne wychowańce Szkoły Sobotniej przy ZPU.

Mamy nadzieje, że wszystkie życzenia będą zrealizowane w życiu każdego bez wyjątku! Ze swojej strony składamy najbardziej ciepłe życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych:

Staropolskim obyczajem dużo szynki życzymy z jajem,
niech zające i barany pospełniają Państwa plany,
niech to będzie czas uroczy – życzymy miłej Wielkanocy!

Wyrażamy wdzięczność każdej osobie, pomagającej w przygotowaniu przedsięwzięcia. Najpierw naszym uczniom i ich rodzicom, nauczycielkom Szkoły Sobotniej, Zarządu ZPU, każdemu, kto robił wiosenne sprzątanie na dziedzińcu szkoły, w klasie. Wesołych i pogodnych Świąt!

Działalność Szkoły Sobotniej przy ZPU Oddział w Sławucie znajduje się pod patronatem Fundacji Wolność i Demokracja.

Larysa Cybula, ZPU, Oddział w Sławucie, 20 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *