Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Czytanie Sienkiewicza na pograniczu Podola i Wołynia

Listy do redakcji. Czytanie Sienkiewicza na pograniczu Podola i Wołynia

Przeminęło piękne słoneczne lato! Szkolny dzwonek zjednoczył 3 września w Krasiłowie liczne grono młodych Polaków na pierwszej w nowym roku szkolnym lekcji języka polskiego.

Pierwsza lekcja okazała się bardzo niezwykła. W pierwszą sobotę września w ponad 2000 miejscowościach w Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Jedną z takich miejscowości, gdzie zabrzmiał nagrodzony nagrodą Nobla utwór, był także Krasiłów i nasza Sobotnia Szkoła Języka Polskiego. To świetna możliwość dla Polaków z całego świata by połączyć się wokół lidera państwa polskiego Andrzeja Dudy i swojego dziedzictwa narodowego. W czytaniu wzięły udział uczniowie, rodzice i nauczyciele. Powieść czytano w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim.

Na początku czytania zebrani w sali szkolnej obejrzeli zwiastun, przygotowany przez Polski Instytut w Kijowie. Na czele z Ambasadorem RP na Ukrainie, dyplomaci po kolei czytali „Quo Vadis”.

Dziękujemy fundacji „Wolność i Demokracja” za pomysł i okazaną pomoc w realizacji Narodowego Czytania Sienkiewicza w Krasiłowie.

Polska Sobotnia Szkoła w Krasiłowie jest objęta patronatem Fundacji „Wolność i Demokracja”, realizującej program opieki nad szkolnictwem polskim na Ukrainie z ramienia Senatu RP.

Rusłan Garnyk, 06.09.16 r.

{youtube}ahKBrEozGhs{/youtube}