Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Listy do redakcji. Boże Narodzenie…Tuż-tuż

Listy do redakcji. Boże Narodzenie…Tuż-tuż

Wieniec adwentowy w winnickim kościele Ducha Świętego

Wydawałoby się, iż mamy jeszcze dużo czasu przed świętami Bożego Narodzenia, lecz przez ciągły brak czasu i zapracowanie, człowiek nie zauważa jak szybko ten czas leci…

Przygotowania do tak ważnego święta religijnego w Polsce, rozpoczynają się znacznie wcześniej, już pod koniec listopada. Sama to zobaczyłam, idąc po jednym z polskich miast pięknie udekorowaną ulicą, rozejrzałam się dookoła, a wszystkie drzewa są w tych pięknych światełkach, galerie są ozdobione w ślicznych kokardach, w powietrzu unosi się przedświąteczny nastrój.

Boże Narodzenie w Polsce – najważniejsze święto religijne po Wielkanocy. Tradycje tego święta, zmieniały się na przestrzeni wieków, od czasów pogańskich do teraźniejszości. Aktualnie Boże Narodzenie obchodzone jest w kręgu rodziny i bliskich oraz we wspólnotach rzymskokatolickich w tysiącach kościołów.

Wigilia (wieczór 24 grudnia). W dniu tym rodzina uroczyście zasiada do świątecznej kolacji. W tym dniu dokładamy szczególnych starań, aby okazywać sobie wzajemnie życzliwość, ufając, że pomoże nam to w podobnej atmosferze przetrwać kolejny rok.

Obecnie nie wszyscy dotrzymują się wszystkich symboli i tradycji tego święta, lecz są również i ci, którzy nie zatracili to magiczne poczucie radości, towarzyszącej Bożemu Narodzeniu. Moim zdaniem, tradycja łamania się Opłatkiem jest najważniejszą, ponieważ to świadczy o chęci dzielenia się z bliskimi, a także o poświęceniu się ważnych dla każdego rzeczy.

Kolejną rzeczą, bez której nie wyobrażam Bożego Narodzenia, to stół świąteczny. Według tradycji na stole powinno się znaleźć 12 potraw (jednak nie wszyscy dotrzymują się tej zasady). Najpopularniejsze polskie potrawy to czerwony barszcz z uszkami, zupa grzybowa, karp, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiak, kompot z suszonych owoców. Niektóre osoby dodają własne potrawy i urządzają je na własny sposób.

Najprzyjemniejszą rzeczą, która może się zdarzyć (szczególnie dla dzieci) to wspólne dekorowanie choinki, która symbolizuje drzewo życia. Natomiast składanie prezentów pod choinką, jest naśladowaniem dobroci.

W polskich szkołach jest tradycja także przeprowadzania Wigilii w poszczególnych klasach. Dzieci lub młodzież losują osobę, dla której mają kupić prezent, to jest bardzo dobry pomysł i fajna niespodzianka. W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną, dzieci przynoszą samodzielnie upieczone ciasta i różne słodycze, a także zamieniają się nawzajem prezentami. W szkołach panuje ciepła domowa atmosfera…

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia są okresem najprzyjemniejszym dla ludzi i ich rodzin. Pieczenie pierniczków, różnych smakołyków, kupowanie prezentów… To wszystko sprawia nam radość, i czujemy się doceniani przez rodzinę, bliskich i przyjaciół.

Życzę wszystkim by spędzali czas w rodzinnej atmosferze, umocnili łączące nas więzi – aby poczuć prawdziwą magię świąt…

Maria Kucza, 01.12.16 r.