Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ławeczka Hallera w Szczecinie

Ławeczka Hallera w Szczecinie

Z okazji 25-lecia powstania 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie została odsłonięta rzeźba – „Ławeczka generała Józefa Hallera”.

Ławeczka Hallera została odsłonięta przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka,  dowódcę 12 Brygady Zmechanizowanej płk. Romana Łytkowskiego, prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, oraz prawnuka Józefa Hallera – Michała Hallera de Hallenburga.

W uroczystości wzięli udział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki i dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dywizji dr Dariusz Parylak.
Rzeźba – ławeczka z postacią generała broni Józefa Hallera powstała z inicjatywy Sekcji Wychowawczej 12 Brygady Zmechanizowanej, dzięki współpracy „Błękitnej” Brygady i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Intencją pomysłodawców było, aby postać tego wielkiego patrioty przybliżyć mieszkańcom Szczecina.

Ławeczka została umieszczona przed ogrodzeniem koszar 12 Brygady na terenie skweru Hallerczyków, w ciągu komunikacyjnym prowadzącym do rekreacyjnych terenów miasta. Jako wzór do koncepcji plastycznej posłużyła fotografia generała wykonana prawdopodobnie w 1920 roku w Zakopanem.

Autorką rzeźby jest Dorota Dziekiewicz-Pilich absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. W 1996 r. wygrała konkurs na projekt statuetki „Fryderyka” – nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej.

Józef Haller to nie tylko legendarna Błękitna Armia, historyczne zaślubiny z Bałtykiem czy Armia Ochotnicza w 1920 roku, ale całe życie poświęcone Polsce. To także służba parlamentarna w II Rzeczypospolitej, wspieranie jej odbudowy oraz działalność na emigracji po 1939 r. i chrześcijański wymiar świadectwa Hallera. Dlatego 12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie obrała sobie Generała na swojego patrona.

Sergij Porowczuk za: IPN, 20 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code