Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ku czci 120. rocznicy urodzin Jarosława Iwaszkiewicza

Ku czci 120. rocznicy urodzin Jarosława Iwaszkiewicza

20 lutego 1894 roku w małej wiosce Kalnik, znajdującej się w granicach  byłego województwa bracławskiego, a dziś na terytorium Winniczyzny, przyszedł na świat wybitny poeta polski, pisarz, eseista, kompozytor i działacz społeczny Jarosław Iwaszkiewicz.

120 lat później, też 20 lutego w bibliotece Uniwersytetu Medycznego w Winnicy odbyła się impreza z okazji jubileuszowej rocznicy urodzin naszego sławnego rodaka. Miejscowe Centrum Polskiej Książki, wybrało za swojego patrona właśnie autora epopei „Sławy i Chwały”. W tej książce Jarosław Iwaszkiewicz opisał to, co przeżył i co widział na własne oczy w Winnicy i na Ukrainie w 1918 roku.

Centrum Polskiej Książki powstało dzięki pracy nauczycieli Lilii Lizanowskiej i Mai Melnyk przy wsparciu Stowarzyszenia „Świetlica Polska” oraz winnickiego obwodowego oddziału nauczycieli polskich imienia Jarosława Iwaszkiewicza.

Po krótkim spotkaniu w bibliotece uczestnicy imprezy wyruszyli do miejskiego parku centralnego, gdzie pod popiersiem poety polskiego pochodzenia na alei pisarzy złożyli kwiaty.

dr Walery Istoszyn, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code