Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Krzyż Zachodni – nowy pomysł odznaczania obcokrajowców, pomagających Polakom

Krzyż Zachodni – nowy pomysł odznaczania obcokrajowców, pomagających Polakom

Członkowie trzech senackich komisji – Kultury i Środków Przekazu, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Ustawodawcza przyjęli 1 lutego projekt ustawy o Krzyżu Zachodnim – odznaczeniu, przyznawanym przez prezydenta RP obcokrajowcom, którzy w latach 1939-89 udzielali pomocy Polakom represjonowanym przez reżim hitlerowski lub władze komunistyczne

Krzyż Zachodni przyznawany ma być przez prezydenta RP – projekt takiej ustawy przyjęli we wtorek członkowie 3 senackich komisji.

Krzyż Zachodni, zgodnie z uzasadnieniem projektu przyznawany byłby tym, którzy „udzielali schronienia lub innego rodzaju pomocy zarówno militarnej jak i cywilnej, w tym charytatywnej Polakom lub obywatelom polskim w obliczu zagrożenia życia, represjonowanym, prześladowanym, deportowanym, więzionym lub zmuszonym do emigracji, przez okupanta niemieckiego oraz władze komunistyczne w Polsce powojennej”.

W projekcie ustawy zaznaczono, że Krzyż Wschodni nie odnosi się do osób udzielających pomocy Polakom z terenów byłego ZSRS – oni honorowani będą ustanowionym w listopadzie Krzyżem Wschodnim. Krzyż Zachodni – w zamierzeniu projektodawców tego odznaczenia – ma być „bliźniaczym” odznaczeniem wobec Krzyża Wschodniego.

Projekt powołania Krzyża Zachodniego oparty jest na rozwiązaniach przyjętych w ustawie o ustanowieniu Krzyża Wschodniego.

Słowo Polskie, dzieje.pl, 02.02.17 r.

Więcej na temat: Polski sejm uchwalił ustawę o Krzyżu Wschodnim