Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Kropka w sprawie budowy cerkwi na starym polskim cmentarzu w Chmielnickim

Kropka w sprawie budowy cerkwi na starym polskim cmentarzu w Chmielnickim

Rada Miasta Chmielnickiego zakończyła spór w sprawie budowy prawosławnej cerkwi moskiewskiego patriarchatu na terenie byłego cmentarza polskiego.

16 marca 2016 r. podczas sesji Chmielnickiej Rady Miasta deputowani przegłosowali za zakazem budowania jakichkolwiek obiektów na terenie byłego cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Czechowa 48 w dawnym Płoskirowie.

Podjęto także decyzję o zaproponowaniu eparchii cerkwi prawosławnej alternatywnej działki dla wybudowania Swiato-Dmytrowskiej cerkwi.

Warto zaznaczyć, że wśród chmielniczan nie brakowało także zwolenników prawosławnej cerkwi na kościach Polaków. Pod petycją, która nawołuje nie przeszkadzać w jej budowaniu podpisało się 540 osób.

W dniu, kiedy odbywała się sesja RM, przed ratuszem zebrała się kilkuosobowa grupa Polaków na czele z Franciszkiem Micińskim, trzymając w ręku plakat „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Słowo Polskie, 17.03.16 r.