Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Konsekracja w 1747 roku kapucyńskiej kaplicy w Winnicy

Konsekracja w 1747 roku kapucyńskiej kaplicy w Winnicy

1 sierpnia 1747 roku na terenie klasztoru kapucynów w Winnicy odbyła się konsekracja tymczasowej drewnianej kaplicy, postawionej przy placu budowy kościoła i klasztora: w miejscu dzisiejszego sklepu „Roshen” (Cloud). Obok kaplicy znajdowała się drewniana rezydencja dla kapucynów, gdzie mieszkali pierwsi bracia.

Oto jak wspomina kronika z tego okresu:

13 czerwca 1747 roku o. Franciszek Sułtowski, przeor winnickich Kapucynów, napisał do Biskupa Łuckiego Kobielskiego pismo z prośbą o „pozwolenie konsekrowania publicznej kaplicy, przy której będziemy przebywać, do czasu aż zbudujemy kościół, i w której w Święto Porcjunkuli obchodzona będzie uroczystość odpustowa” (Kronika, s. 45-46). Na podstawie listu z dnia 11 lipca 1747 r. biskup wydał pozwolenie na konsekrację kaplicy, której powinien był dokonać rektor kolegium jezuickiego o. Antoni Wierzbicz (Kronika, s. 46).
Uroczystość odbyła się 1 sierpnia 1747 r. Rozpoczęła się w kościele Jezuitów, gdzie najpierw odmówiono nieszpory. Oprócz Jezuitów w uroczystości wzięli udział Dominikanie, księża greckokatoliccy (uniccy) oraz szlachta i przybyły zewsząd lud.

Kapelan kolegium jezuickiego wygłosił kazanie na temat: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu”. Następnie rozpoczęła się procesja z Najświętszym Sakramentem, wszyscy obecni z zapalonymi pochodniami udali się do nowo wybudowanej kaplicy kapucyńskiej. W kaplicy po raz drugi odmówiono nieszpory i Jezuita Ksawery Czuryło, profesor retoryki, wygłosił wspaniałe kazanie. Następnego dnia ojciec rektor Antoni Wierzbicz odprawił pierwszą Mszę świętą w kaplicy. Kazanie wygłosił ojciec Dominik Kruszwicki, zwykły kaznodzieja Towarzystwa Jezusowego.

Wielu zwykłych ludzi i szlachciców przystąpiło wówczas do spowiedzi. Popołudniu odmówiono nieszpory, oprawione strzałami armat. Cała uroczystość skończyła się śpiewem św. Ambrożego (Te Deum) (Kronika, s. 46-47). Wkrótce, 21 października, Kapucyni przenieśli się z zamku i zamieszkali w ich nowej rezydencji (Kronika, s. 44).

Irena Rudnicka na podstawie informacji Vinkap Cappuccini, 13.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code