Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Konsekracja Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu

Konsekracja Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu

W dniu 17 czerwca w Dowbyszu odbyła się uroczystość konsekracji Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z udziałem licznej rzeszy wiernych, gości z Polski oraz duchowieństwa z całej Ukrainy.

Liturgię celebrował arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki. Udział w uroczystości wzięli biskup Witali Skomarowski, biskup Stanisław Szyrokoradiuk, biskup Radosław Zmitrowycz, biskup-emeryt Marian Buczek, biskup-emeryt Jan Purwiński oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów): ksiądz-generał Józef Lasak SAC z Rzymu, ksiądz-prowincjał Polskiej prowincji Chrystusa Króla Zenon Hanas SAC, proboszcz francuskiej Regii Miłosierdzia Bożego Aleksander Pietszyk SAC, delegat palotynów w Ukrainie o. Jarosław Olszewski SAC i ks. Leszek Kryża TChr. W uroczystości wziął udział także Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie Radca Bartosz Musiałowicz.

Z Polski przybyła także delegacja na czele z członkiem Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Andrzejem Pająkiem oraz prezesem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołajem Falkowskim. Do Dowbysza przyjechał także ambasador Portugalii na Ukrainie Maria Cristina Serpa de Almeida i deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Lytwyn.

W kazaniu ordynariusz charkowsko-zaporoski bp Stanisław Szyrokoradiuk, przypomniał o czasach założenia i budowie Sanktuarium w Dowbyszu. Wspominano również o pierwszym pallotynie pochodzącym z Ukrainy, śp. Księdzu Aleksandrze Milewskim, który założył pierwszą cegiełkę w budownictwo dowbyskiego kościoła, oraz pierwsze ziarenko wiary w duszy mieszkańców Dowbysza i okolic.

„Właśnie ks. Aleksander Milewski był inicjatorem budownictwa tej świątyni. Na początku, jak i wszyscy, on miał „szałasz” – prosty drewniany namiot. I rozpoczął formować parafię. Kiedy rozpoczęło się budownictwo tej świątyni powiedziałem mu, że: „Ja chce żeby tu był nie tylko murowany kościół, ja chce, żeby to był Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej”. To co my dzisiaj obserwujemy, że przychodzą pielgrzymi, to jest prawdziwe cudo. I o tym cudzie śp. Ks. Aleksander marzył. Ja w tedy żartobliwie powiedziałem mu, że jeżeli ty chcesz zbudować Sanktuarium, i żeby on w rzeczywistości działał, to powinien zrobić jakieś cudo. A on mi odpowiedział – Jak zbuduje ten kościół, to będzie tym pierwszym cudem” – mówił bp Stanisław Szyrokoradiuk.

Poświęcenia kościoła dokonał abp. Mieczysław Mokrzycki.

Pod koniec uroczystości słowo powitalne do gości skierowali o. Józef Lasak SAC і o. Waldemar Pawelec SAC – proboszcz parafii w Dowbyszu.
Konsekracja Sanktuarium w Dowbyszu to bardzo ważne wydarzenie w życiu przede wszystkim mieszkańców Dowbysza, którzy są wyznawcami Kościoła katolickiego. Życzymy im błogosławieństwa Bożego a pallotynom, pracującym w parafii – chęci i siły do pracy, do przekazywania słowa Bożego na ziemi, gdzie zawsze istniała wiara w duszach ludzi, gdzie wbrew zakazom, walczono o wiarę.

Parafia rzymskokatolicka w Dowbyszu została zarejestrowana w 1989 r. W 1990 podjęli tam pracę duszpasterską pallotyni, a pod koniec roku poświęcono działkę pod budowę świątyni. Uroczyste wprowadzenie figury Matki Bożej Fatimskiej do parafii w Dowbyszu miało miejsce 13 października 1990 r. Została ona przywieziona z Portugalii.

W 1995 r. nowo wybudowana świątynia została uroczyście poświęcona przez ówczesnego biskupa kijowsko-żytomierskiego Jana Purwińskiego.

W 2000 r. bp Purwiński podniósł kościół w Dowbyszu do godności sanktuarium diecezjalnego. W roku 2005 sanktuarium dzięki zabiegom bp Marcjana Trofimiaka otrzymało 35–głosowe organy.

Od 2002 r. staraniem pallotynów w sanktuarium zaczęły się odbywać Festiwale Pieśni Maryjnej, na które przyjeżdżają wykonawcy z całej Ukrainy.
Liturgię 17 czerwca uświetnił śpiewem chór pod batutą Pawła Bębenka.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia www.credo.pro, 23.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code