Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Konkursy intelektualne i rozrywkowe dla uczniów w Domu Polskim w Żytomierzu

Konkursy intelektualne i rozrywkowe dla uczniów w Domu Polskim w Żytomierzu

Od 2013 roku w Dom Polski realizuje projekt edukacyjny Sobotnie Kółka Twórcze dla dzieci. W ramach tego projektu odbywają się zajęcia języka polskiego, warsztaty muzyczne i plastyczne. W roku szkolnym 2018/2019 w zajęciach tych wzięło udział około 150 uczniów 1-9 klasy.

Ważnym elementem działalności Kółek są rozmaite konkursy – intelektualne, rozrywkowe, plastyczne, podczas których uczniowie mają świetną możliwość zaprezentować swoje umiejętności językowe, poziom wiedzy o polskiej historii i kulturze oraz swoje talenty twórcze. Ponadto konkursy są dobrą motywacją dla dalszego doskonalenia i rozwoju osobistego.

W lutym 2019 r. w Domu Polskim odbyły się dwa konkursy – dla uczniów klas starszych gra intelektualna „Polonista-Intelektualista” oraz konkurs rozrywkowo-intelektualny „Mister Domu Polskiego 2019”.

Podczas gry „Polonista-Intelektualista” sprawdzaliśmy poziom znajomości z historii Polski przez starszych uczniów głównych wydarzeń i postaci historycznych. W jednym z konkursów wspominaliśmy o bohaterach trylogii H. Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Nie zabrakło i konkursu  znajomości języka polskiego. Uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami konkursowymi.

Wielką popularnością cieszy się konkurs dla chłopców „Mister Domu Polskiego”, który organizujemy od 3 lat. W tym roku w konkursie uczestniczyło 14 osób w wieku 8-14 lat. Impreza  zaczęła się prezentacją  – każdy uczestnik w języku polskim opowiadał o sobie i swojej rodzinie, o szkole i ulubionych przedmiotach, o swoich zainteresowaniach i sukcesach. Nie zabrakło i recytacji poezji polskiej. Na Sali DP zabrzmiały utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima. W konkursie „Mój talent” uczestnicy grali na gitarze, zaśpiewali w języku polskim; demonstrowali wyjątkowe zdolności sportowe a nawet tańczyli. Tytuł „Mister Domu Polskiego 2019” otrzymali Nikita Łoński (11 lat), Eliasz Borymski (9 lat), Aleksander Nagorny (13 lat) i Kiril Terentiuk (12 lat).

Nie mniej popularnym wśród dzieci jest konkurs dla dziewczynek „Miss Polska Wiosna”. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 26 dziewczynek, które rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych – młodszej (6-9 lat) i starszej (10-13 lat). A na sali zebrali się liczni widzowie – rodzice, dziadkowi i rodzeństwo, którzy aktywnie kibicowali swoim córeczkom i wnuczkom. Uczestniczki bardzo odpowiedzialnie podchodzą do przygotowania się do konkursu – szykując piękne sukienki i fryzury. Najwięcej pozytywnych emocji wywołało prezentowanie wyjątkowych talentów uczestniczek – wesołe tańce, śpiewanie piosenek polskich, gra na instrumentach muzycznych, prezentowanie prac plastycznych, recytowanie poezji polskiej.

Konkurencja między uczestniczkami jest zawsze bardzo wysoka. W tym roku w młodszej kategorii tytuł „Miss Polska Wiosna 2019” otrzymała Złata Liwańska (7 lat), w starszej poza konkurencją była Anna Obodzińska (11 lat). Także wyłoniono „Wice Miss Polska Wiosna 2019” – Anna Bagińska (11 lat), Anastazja Antoniewska (13 lat), Maria Skoruk (10 lat), Zofia Szczerbań (9 lat), Anastazja Pelc (8 lat) i Nika Bondarczuk (8 lat).

Zwycięzcy i uczestnicy konkursów zawsze otrzymują dyplomy i prezenty od organizatorów.

Działalność Domu Polskiego w Żytomierzu współfinansowana w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Dom Polski w Żytomierzu, 13 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code