Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Koncert w Odessie, który przejdzie do legendy

Koncert w Odessie, który przejdzie do legendy

Fot. KG RP w Odessie

3 grudnia 2019 r. w wypełnionej po brzegi sali Odeskiej Filharmonii zabrzmiała VII Symfonia Mistrza Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy”.

Orkiestra Filharmonii pod batutą Hobarta Earle’a po raz pierwszy na Ukrainie wykonała kompozycję, stworzoną z okazji 3000 rocznicy powstania miasta Jerozolima.

Utwór złożony z siedmiu części, przez blisko godzinę zachwycał odeskich słuchaczy. Szczególne wrażenie na melomanach wywarł dźwięk tubafonów – instrumentów zbudowanych z długich rur, zaprojektowanych specjalnie na potrzeby utworu przez samego Maestro. Koncert zgromadził setki widzów, wśród których nie zabrakło przedstawicieli miejscowych władz, korpusu dyplomatycznego i duchowieństwa. Tłumy mieszkańców miasta zebrały się w Wielkiej Sali Filharmonii specjalnie by podziwiać unikalny kunszt Mistrza.

O randze wydarzenia świadczy długi aplauz i gromkie brawa, którymi nagrodzeni zostali Krzysztof Penderecki i Hobart Earle. Po zakończeniu koncertu liczna grupa osób oczekiwała na możliwość otrzymania autografu od jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Koncert został zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, Narodową Orkiestrę Filharmonii w Odessie przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie. Gościnnie wystąpił także Chór „Dumka” z Kijowa oraz soliści z Polski.

Słowo Polskie za: KG RP w Odessie, 16 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code