Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Koncert muzyki Chopina i Liszta w Chmielnickim

Koncert muzyki Chopina i Liszta w Chmielnickim

Jednym z pierwszych większych wydarzeń z dziedziny kultury i sztuki w nowym 2014 roku na Podolu stał się chmielnicki koncert muzyki Chopina i Liszta w wykonaniu znanego ukraińskiego pianisty polskiego pochodzenia Denisa Jaworskiego.

Zwycięzca w kilku muzycznych konkursach międzynarodowych przedstawił publiczności znane mazurki i ballady geniusza polskiej muzyki, a także kilka fragmentów poematów symfonicznych Liszta – Węgra, który był blisko zaprzyjaźniony z Chopinem i propagował na zachodzie polską kulturę.

Posłuchać mistrzowskiej gry na pianinie absolwenta kijowskiego konserwatorium do chmielnickiego obwodowego muzeum sztuki przyszli mieszkańcy miasta, znajomi i bliscy Denisa a także członkowie polskich organizacji społecznych miasta.

– Polacy mają szczęście, że mogą pochwalić się takim symbolem narodu, jak Fryderyk Chopin. Człowiek, który przez połowę życia mieszkał poza granicami ukochanego kraju ale jego serce zawsze żyło Polską i po śmierci wróciło do Polski by na zawsze pozostać w warszawskim kościele Św. Krzyża – skomentowały występ pianisty rodem z Połonnego i muzykę Chopina Eugenia Bogdan i Nadieżda Tarasowa – eksperci z muzyki klasycznej, którzy też przyszli by posłuchać koncertu.

Po koncercie odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem prezesa obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Franciszka Micińskiego.

FM, bwp

Pierwszą, kto podziękował Denisowi Jaworskiemu za piękny koncert była matka, która połamała się z nim opłatkiem

Znana muzykolog Eugenia Bogdan wręcza młodemu Polakowi prezent

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code