Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej podjęła uchwałę w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainie

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej podjęła uchwałę w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainie

Ambasador Ukrainy Deszczyca na posiedzeniu komisji senackiej. fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

21 kwietnia senacka Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej na swoim posiedzeniu uznała, że działania Rosji są zagrożeniem dla bezpieczeństwa na kontynencie europejskim, jak również kolejną próbą zakwestionowania zasady nienaruszalności granic.

Podczas posiedzenia komisji z udziałem ambasadora Ukrainy Andrija Deszczycy oraz członków Zespołu Doradców Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej  dyskutowano o zagrożeniu bezpieczeństwa Ukrainy w związku z rozmieszczeniem znaczących sił wojskowych Federacji Rosyjskiej przy granicy z nią.

W uchwale komisja potwierdziła głębokie przekonanie, że naród ukraiński ma pełne prawo do samostanowienia, w tym wyboru swojej orientacji strategicznej oraz swoich sojuszy. Wezwała także władze Federacji Rosyjskiej do zaprzestania dalszej eskalacji napięcia i destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w regionie i zwróciła się do przywódców państw członkowskich NATO o rozpoczęcie konsultacji w trybie Art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Komisja uznała, iż tylko twarde stanowisko krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej i NATO może zapobiec eskalacji militarnej i wojnie.

Komisja wyraziła też w uchwale szacunek wobec bohaterskiego narodu Ukrainy broniącego swojej niepodległości i zaapelowała do ludzi dobrej woli o wsparcie ukraińskich patriotów w obronie suwerenności ich ojczyzny.

Przewodniczący Komisji senator Bogdan Klich podkreślił, że sytuacja u granic Ukrainy jest na tyle groźna z punktu widzenia bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, ale całego regionu, że komisja zdecydowała się podjąć uchwałę w tej sprawie

Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca powiedział, że sytuacja na Ukrainie jest poważna i stwarza zagrożenie dla całej Europy. Zdaniem ambasadora Rosja od kilku tygodni gromadzi wojska na granicy z Ukrainą, nie chce tłumaczyć się z ich koncentracji i zbywa próby kontaktu ze strony zachodnich partnerów. Według ambasadora Rosja odmówiła Ukrainie przedłużenia wstrzymania ognia na wschodzie Ukrainy trwającego od lata ub.r. i nie odpowiada na żadne inicjatywy rozmów.

Pytany przez przewodniczącego Komisji, czego oczekuje Ukraina od UE i NATO szef ukraińskiej dyplomacji w Polsce powiedział, że wsparcia politycznego, jasnej perspektywy unijnej i członkostwa w NATO.

Słowo Polskie za: Senat RP, 23 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *