Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Komiks „Epopeja legionowa” dotarł także do Żytomierza

Komiks „Epopeja legionowa” dotarł także do Żytomierza

Pod koniec grudnia 2018 r. Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” przekazała Studenckiemu Klubowi Polskiemu w Żytomierzu zestaw komiksów „Epopeja legionowa” – który przybliża wydarzenia historyczne i bohaterów narodowych czasów walki o niepodległość RP.

Komiks został wydany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i objęty wsparciem Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.

Aby mogło jak najwięcej ludzi zapoznać się z treścią albumu, przekażemy część komiksów do biblioteki Domu Polskiego w Żytomierzu oraz Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim.

Dziękujemy bardzo Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” za przekazanie komiksu i zachęcamy wszystkich chętnym do przeczytania i nabycie komiksu przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 2 stycznia 2019 r.

Komiks „Epopeja legionowa” jest skierowanym do dzieci i młodzieży wydawnictwem mającym na celu promowanie wiedzy związanej z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytelnicy znajdą w albumie intrygę, niepodległościowe treści historyczne i ciekawą warstwę wizualną. Dzięki połączeniu komiksowego medium z poruszającą fabułą, w którą umiejętnie wpleciono wiadomości historyczne, EPOPEJA LEGIONOWA jest w stanie zainteresować dziejami Polski grupę wiekową zwykle z trudem przyswajającą tego typu wiedzę.
Wydawnictwo swoją formą i sposobami przedstawiania treści nawiązuje do klasyki polskiego komiksu: przedwojennych książeczek duetu Kornel Makuszyński – Marian Walentynowicz („Przygody Koziołka Matołka”); serii komiksów Henryka Jerzego Chmielewskiego „Tytus, Romek i A’Tomek” oraz prac Tadeusza Baranowskiego i Janusza Christy. Te odniesienia do klasyki, na której wychowali się rodzice i dziadkowie najmłodszych czytelników, poszerza grupę odbiorców o kolejne pokolenia, dla których tego typu wydawnictwa są sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa.
EPOPEJA LEGIONOWA pokazuje historię bohaterów, w których losach splotły się dzieje polskiej walki o Niepodległość. Główna intryga, stanowiąca jednocześnie oś akcji, rozgrywa się w 1949 roku, kiedy w szkolnej bibliotece pojawia się komunistyczny cenzor. Ma on skonfiskować książki nieodpowiadające nowej władzy. Do cenzorskiego worka zostają wrzucone wydawnictwa oskarżone o burżuazyjną estetykę, idealizację sanacji i nadmiar mistyki. Dwóm książkom udaję się uciec, to przedwojenna encyklopedia i „Winnetou” Karola Maya. Ożywione próbują wydostać się z budynku szkoły. Podczas pełnej napięcia ucieczki encyklopedia wspomina bohaterów polskiej drogi do niepodległości: Stefana Pogonowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Meriana Caldwella Coopera, Władysława Prażmowskiego i jego siódemkę Beliny, Janusza Głuchowskiego, Ludwika Skrzyńskiego, Leopolda Lisa-Kulę oraz Edwarda Rydza-Śmigłego. Omówieniom kolejnych bohaterów towarzyszą graficzne retrospekcje ich dokonań. Cała historia odwołuje się do dziecięcej wyobraźni, z humorem i wyczuciem prezentując epizody z dziejów polskiej walki o niepodległość. Autorem ilustracji EPOPEI LEGIONOWEJ jest Tomasz Niewiadomski (na podstawie informacji https://pol.org.pl/).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *