Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Kolejne powody do radości u Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków

Kolejne powody do radości u Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków

Działalność WKOZP tętni życiem z dnia na dzień. Niedawno z sukcesem odbył się XIII Festiwal Kultury Polskiej w Winnicy pod hasłem „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy!”, trochę wcześniej z okazji Roku Korczaka, dziecięcy teatrzyk „Dialog”, działający przy organizacji, pokazał mieszkańcom Winnicy przedstawienie „Korczak oraz jego dzieci”. W listopadzie ten teatrzyk odwiedził także Żytomierz, na zaproszenie miejscowej organizacji polonijnej. W tym mieście odznaczają rocznicę narodzin wybitnego polskiego pisarza – Ignacego Jana Kraszewskiego.

24 listopada członkowie Winnickiej Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków, którzy towarzyszyli dziecęcemu teatrzykowi „Dialog” w wycieczce do Żytomierza, wyruszyli po śladach polskiego pisarza, filozofa, tłumacza, wybitnego polityka – I. J. Kraszewskiego. W br roku jest 200 rocznica jego narodzin a także 125 rocznica śmierci. Nasza organizacja koniecznie chciała uczestniczyć w obchodach tej daty.

Podróż zaczęła się od odwiedzenia Sanktuarium Matki Boskiej Berdyczowskiej. Wiele z nas po raz pierwszy zobaczyło górny kościół po gruntownym remoncie. Brat Oleg Kondratiuk (zakon Karmelitów Bosych) opowiedział nam o tragicznej historii świątyni oraz pobłogosławił nas, a szczególnie – małych artystów z teatru, na szczęśliwe dotarcie do celu podróży a także powrót do domu. Ciekawe fakty, bezcenne eksponaty, wspaniała muzyka – na godzinę oderwaliśmy się od rzeczywistości…
Następny przystanek – Katedra Św. Sofii w Żytomierzu, gdzie nas przywitał dobrze znany w Winnicy ksiądz Jarosław Girzycki. Nasza podróż już zaczyna przypominać pielgrzymkę – żartuje duchowny, bowiem już w dwóch świątyniach zdążyliśmy się pomodlić w tak krótkim czasie.

Niestety w Żytomierzu nie ma muzeum Kraszewskiego, tylko tablica pamiątkowa na budynku, w którym od 1847 po 1858 mieszkał pisarz. Krajoznawczyni Alicja Lipska w szczegółach opowiedziała nam biografię tej wybitnej osobistości.

O 15.00 zaczął się występ dziecęcego teatrzyku „Dialog” przed Polakami Żytomierszczyzny, gdzie oczywiście byli obecni i członkowie WKOZP. Spektakl „Korczak i jego dzieci” wywołał łzy nawet u najbardziej mężnych widzów. Część z nas widziała ten festiwal już po raz drugi ale gra małych aktorów znów wywołała refleksje i emocje, związane z nieodwracalnością losu dzieci z sierocińca Korczaka w Warszawie.

Po spektaklu i wspólnym posiłku, dzieląc się wrażeniami zmęczeni turyści z Winnicy wyruszyli do domu.
Nasza kolejna wspólna impreza służy przykładem tego, że jednak mamy czym się cieszyć i robimy dobre sprawy…

Switłana Iskra, członek WKOZP

Zdjęcia z wycieczki

{morfeo 229}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code