Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Pocztówka z Kijowa z pocz. XX w.

Kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja jest świątynią rzymskokatolicką, która powstała w Kijowie przed przewrotem bolszewickim w 1917 roku.

Usytuowany w samym centrum miasta przy ul. Wielkiej Wasilkowskiej kościół został wybudowany w latach 1899—1909 w stylu neogotyckim przez kijowskiego architekta Władysława Horodeckiego wg projektu niejakiego Wałowskiego.

W 1936 roku kościół został zamknięty przez władzę radziecką i był wykorzystywany jako pomieszczenie gospodarcze – magazyn.

W 1978 roku na mocy postanowienia Rady Ministrów Ukraińskiej SRS budynek kościoła przekazano na potrzeby Domu Muzyki Organowej. W tym celu w Czechosłowacji zamówiono organy firmy Riger-Kloss. W 1981 roku odbudowę zakończono i odtąd kościół działa jako sala koncertowa.

Obecnie kościół pw. Św. Mikołaja pełni rolę zarówno Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej jako sala dla koncertów i rzymskokatolickiego kościoła parafialnego św. Mikołaja. Władze kijowskie odmawiają całkowitego przekazania kościoła wspólnocie parafialnej aż do rozwiązania sprawy, dot. nowego pomieszczenia sali organowej. Pomieszczenie kościoła potrzebuje remontu.

Aktualnie w kościele posługę pełnią ojcowie ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Dmytro Małakow, opracowanie Irena Rudnicka, 07.08.15 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code