Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Klub miłośników polskiego kina w Krasiłowie

Klub miłośników polskiego kina w Krasiłowie

28 stycznia w sali lekcyjnej Rejonowej Biblioteki miasta Krasiłowa z inicjatywy Stowarzyszenia „Polskie kulturalno-oświatowe stowarzyszenie miasta Krasiłowa” odbyło się uroczyste otwarcie Klubu Miłośników Polskiego Kina.

Pomysł stworzenia takiego klubu pojawił się, kiedy konsul KG RP w Winnicy Przemysław Szymański, przekazał w darze dla polskiej organizacji w Krasiłowie 37 licencjonowanych filmów w  języku polskim o rozmaitej tematyce.

Uczestnikami Klubu zostaną przede wszystkim uczniowie polskiej szkoły sobotnio-niedzielnej Krasiłowа, którzy mają możliwość pogłębiać teoretyczną wiedzę i gramatyczne umiejętności z języka polskiego, a także starsi członkowie polskiej organizacji społecznej. Otwarcie Klubu rozpoczęło się ze słów powitalnych kierownika działu kultury, narodowości i religii Krasiłowskiego rejonu Inny Gryciuk, która podziękowała Garnykowi Rusłanowi za ciekawą inicjatywę oraz zapewniła wszystkich w poparciu dla podobnych przedsięwzięć polskiej mniejszości w przyszłości.

Rusłan Garnyk zaznaczył, że otwarcie „Klubu Miłośników Polskiego Kina” jest związane z pamiętną datą – 155. rocznicą Powstania Styczniowego 1863-1864. Jedna z większych bitew powstańców styczniowych z rosyjskim wojskiem, odbyła się na terenach dzisiejszego rejonu krasiłowskiego, pod wsią Wielka Salicha 23 maja 1863 roku.  Zginęło  tam blisko 400 osób. W 2013 roku w pobliżu Wielkiej Salichy ,przy wsparciu strony polskiej postawiono pamiątkową tablicę  pamięci o poległych, którą opiekują się Polskie Stowarzyszenie Krasiłowa i miejscowi mieszkańcy. Podczas otwarcia Klubu zaprezentowano film z odsłonięcia w 2013 roku pomnika w Saliszy.

Zarząd i członkowie „Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenie Miasta Krasiłowa” dziękują za wsparcie przy stworzeniu Klubu Miłośników Polskiego Kina pracownikom KG RP w Winnicy, kierownikowi działu kultury, narodowości i religii Krasiłowskiej Administracji Rejonowej Innie Gryciuk oraz kierowniczce Krasiłowskiej Biblioteki Rejonowej Ołenie Kondratiuk za wsparcie i otwartość.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o 14.00 na przegląd filmów w  języku polskim w sali lekcyjnej biblioteki.

Natalia Garnyk, 04.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code